شما و اتومبیل اتان


برنامه فن آوري شركت تويوتا براي سال 2010

Wednesday, June 21, 2006

Toyota Outlines 2010 Technology Plans; Plug-in Hybrids on

the R&D Agenda (updated)

13 JUNE 2006

 برنامه فن آوري شركت تويوتا براي سال 2010

استفاده از خودورهاي تركيبي (هايبريد ) در دستور كار تحقيق و توسعه قرار دارد :

 

مقدمه :

 

در جلسه بحث و تبادل نظر زيست محيطي در  شركت خودور سازي تويوتا :

TOYOTA MOTORS COMPANY= TMC

 

رئيس اين شركت كاتسوكي واتانابه ، خط مشي كلي برنامه هاي اين شركت را براي 4 سال آينده و تا سال 2010 مورد بررسي قرار داد به گونه اي كه فن آوري هاي اين شركت  از قابليت انعطاف مستمر برخودار باشند .

يكي از اين راهها استفاده از خودروهايي است كه بصورت تركيبي ساخته مي شوند و شركت تويوتا بيش از هر سازنده خودروي ديگري خود را ملزم به استفاده از آن مي داند .

سه فن آوري اصلي را كه شركت تويوتا براي اين منظور دنبال مي كند عبارتند از :

1- بهبود راندمان سوخت جهت كاهش ميزان انتشار گاز   دي اكسيد كربن CO2

2- ساخت اگزوزهايي كه بتوانند انتشار گازهاي آلاينده را مهار كنند تا از ميزان الوده شدن محيط زيست بكاهند .

3- اتخاذ روشهايي براي متنوع ساختن انرژي و محدود كردن استفاده از سوخت هاي فسيلي خصوصا سوخت هاي نفتي .

 

Top of Form

Conventional powertrains.

موتورهاي متعارف :

تويوتا طرح هايي در دست دارد تا خط توليد موتور بنزيني و سيستم انتقال نيروي آن تا سال 2010 مجددا مورد بررسي و تجديد نظر قرار دهد و اين كار را با توسعه نوع جديدي از موتورهاي خورجيني V-6 ENGINE  كه در سال 2003 ساخته است شروع كرده است . و در ادامه اين تلاش ها ، شركت تويوتا اقدام به ساخت موتور بنزيني 8/1 ليتري بنزيني كرده است كه كه جعبه دنده متغيري دارد كه مي توان از ان به عنوان قوه محركه هم براي خودروهاي كوچك تويوتا و هم براي خودروهاي سواري با اندازه متوسط استفاده كرد .

اين خودرو جديد 8/1 ليتري از سيستم دوگانه  سوپايهاي متغير با زمان بندي هوشمند :

DUAL VVT-I (variable valve timing intelligent )

استفاده مي كند كه ان را قادر مي سازد كنترل مداوم و بهينه اي را بر روي زمان بندي موتور در  سرعت هاي مختلف و تحت بارهاي گوناگون داشته باشد . اين موتور ارائه دهنده  يكي از بهترين عملكردهاي گشتاور – قدرت در كلاس خودورهاي 8/1 ليتري است .

تويوتا از پيستونهاي فوق العاده سبك استفاده خواهد كرد و در كنار اين  تلاش ها قصد دارد كه تلفات ناشي از اصطكاك را در بين قطعاتي مانند ياتاقانهاي غلتشي roller bearing  و مجموعه اسبك ها به حداقل برساند تا بتواند به هدفي كه دارد و بهبود 5% درصدي در راندمان سوخت نسبت به خودروهاي قديمي است دست پيدا كند . و با ساخت اگزوزهاي پاكيزه تر مقدار انتشا گازهاي آلاينده را به حداقل كاهش دهد ( كه به ميزان  75% كمتر از حداكثر مقدار استاندارد  مجاز انتشار گازها در سال 2005  است ) .

هدف شركت تويوتا اين است كه تا سال 2010 سطح انتشار گازهاي آلاينده را تا 75% كمتر از استاندارد مجاز در سال 2005 برساند و افزايش راندمان خودروهاي سواري هم تا سال 2010 به ميزان 10% بيشتر از استاندارد ژاپن  خواهد بود .

 

Toyota Outlines 2010 Technology Plans; Plug-in Hybrids on

Hybrids and plug-in hybrids.

شركت تويوتا تعداد خودروهاي مدل تركيبي را تا سال 2010 دو برابر خواهد كرد .

واتانابه همچنين اظهار داشته است كه شركت اش در زمينه تحقيق و توسعه بر روي موتورهاي تركيبي ، پيشرو است . هم اكنون شركت تويوتا بر روي نسل جديدي از خودرو كار مي كند كه قادر است مسافت هاي زيادي را صرفا  با استفاده از موتور الكتريكي طي كند كه اين امر مي تواند اثر قابل توجهي بر روي كاهش ميزان دي اكسيد كربن co2 داشته باشد و به كاهش آلودگي هوا كمك شاياني نمايد .

 

 واتانابه  رئيس شركت تويوتا مي گويد :

براي شركت هاي خودرو سازي ؛ توسعه پايدار و بقا به معني وفق دادن خود با شرايط موجود در قرن 21 است و ما بايد حركت رو به جلوي خود را با درك اين نكته آغاز كنيم كه بزرگترين خطر اين است كه دست به چالش هاي بزرگ براي تغييرات نزنيم .

خودورهايي با سوخت متنوع :

Flex-fuel vehicles

تويوتا اين فن آوري را در اختيار دارد كه همه توليدات خود را با تركيب E10  به بازار عرضه كند اين شركت  در نظر دارد نمونه E100  را در بهار 2007  به بازار برزيل عرضه كرده كند . و براي بازار آمريكا نيز خودروهايي با سوخت متغير را در نظر گرفته است تا سياست توسعه استفاده از سوخت هاي بيو اتانول را به اجراء در

..................................................مقدمه و ترجمه از : محمد  توكلي

منبع :

http://www.greencarcongress.com/2006/06/toyota_outlines.html

 

 

 


mohammad tavakoli

هيوندايي سوناتا مدل 2006

 

Thursday, June 22, 2006

2006 Hyundai Sonata

هيوندايي سوناتا مدل 2006

 

 

شايد براي شما تعجب انگيز باشد كه بدانيد هيوندايي بعد از : هوندا ، تويوتا ، و نيسان مقام چهارم پر فروش ترين خودروهاي خارجي را در آمريكا دارد و اين امر صرفا بر اثر بهبود مستمري كه در ساخت مدلهاي مختلف هيوندايي صورت گرفته است بوقوع پيوسته است . تمام مدلهاي جديد سوناتا سدان (چهاردر و با صندوق عقب ) از همين بهبود مستمري كه در هيوندايي بوجود آمده است بهر ه گرفته اند و در سه سطح قيمتي از حداقل 17895 دلار تا 22895 دلار بفروش مي رسند . و شما به سختي مي توانيد يك خودرويي با اين مشخصات و با اين قيمت پيدا كنيد . كه ضمنا داراي 10 سال ضمانت موتور ( 160 هزار كيلومتر ) براي موتور خودور و 5 سال ضمانت ( 108 هزار كيلومتر ) براي تمام بخش هاي خودرو  هم برخوردار است .

بدنيست در اينجا خاطره اي را تعريف كنم كه 10 سال پيش و به هنگام آخرين سفري كه از لس آنجلس به انسنادا ي مكزيك داشتم برايم پيش آمد درآن رمان مسافرتي  دريايي را شروع كرديم همه چيز خوب بود و هيچ مانع و مشكلي هم پيش نيامد  اما در پايان روز سوم  وقتي حساب كرديم ديديم كه بيش از 300 دلار هزينه مستخدمين شده است چون هر بار كه يك نوشيدني مي خورديم بايد 5 دلار انعام مي داديم  و در نهايت هزينه اين مسافرت به ظاهر ارزان درياي از هزينه مسافرت هوايي گران تر در آمد .

به همين جهت گاهي كه به خريد بعضي از اين خودروها دقت مي كنم مي بينم كه آنها هم همين گونه اند اگر چه رد وهله اول ممكن است خيلي خوب و با صرفه باشند اما بتدريج كه زمان گذشت متوجه مي شود خيلي چيزها لازم داشته اند كه شما براي آنها خريده ايد و به اين ترتيب هزينه تمام شده خودرو براي شما خيلي زياد تر از ان چيزي شده است كه انتظار داشته ايد .

اما هيوندايي سوناتا اين مشكل را حل كرده است و خيلي از چيزهايي را كه شما نياز داشته ايد و يا مي خواسته ايد در خودرو باشد براي شما فراهم كرده است تا از ان خرج هاي اضافي راحت شويد .

مثلا اگر شما ارزيابي از خودروهاي موجو.د در بازار داشته باشيد و مدلهاي مختلف آنها را محك بزنيد و حتي اگر بخواهيد سوناتا را با خودورهايي مانند هونداي آكورد و تويوتاي كمري مقايسه كنيد بخوبي درخواهيد يافت كه بسياري از مزاياي خوب آن خودروها رد سونتا جمع شده است مثلا كارهاي استادكارانه اي كه  شركت آوودي انجام مي دهد يا كاهش سر وصداي خودرو  كم بودن لرزش هاي آن كه ره اورد لكسوس است همگي در سوناتا جمع هستند با اسن تفاوت كه سونا تا را مي توانيد با قيمتي زير 20 هزار دلار خريداري كنيد و وقتي با اين خودرو رانندگي مي كنيد تصور رانندگي با مرسدس بنز به شما دست مي دهد .

حجم اتاق داخلي سونتا به اندزه كافي است بزرگ است كه بتوان آن را از دسته خودروهاي بزرگ محسوب كرد و بدينترتيب با پول كمتر خودرو جادار تري را خريده ايد و به اين وسيله رد پول هم صرفه جويي كرده ايد .

مشخصه هاي فني و استاندارد سونتا شامل :

ترمز هاي ديسكي براي چهار چرخ – به همراه سيستم ترمز ضد قفل شدن و توزيع الكتريك نيروي ترمز بر روي چرخها  EBD – كولر – سيستم فيلتر كنندگي هواي داخل خودرو – سيستم صوتي سي دي و ام پي تري  MP3   - آينه هاي برقي دو حالته – روكش چرمي دور فرمان – برنامه پايداري الكتريكي – و بسياري مشخصه هيا ديگر است ضمن اينكه ضمانت  نامه ان براي خدمات بعد زا فروش و خراب شدن احتمالي  در جاده همه و همه باعث شده است كه سونتا به صورت خودرويي پر طرفدار در آيد .

دلايل زيادي وجود دارد كه چرا خودروهايي مانند هوندا وكمري بسيار پر فروش هستند از جمله اينكه اينها خودروهايي راحت هستند كه بندرت خراب مي شوند و نياز به تعمير و نگهداري زيادي ندارند . و هيوندايي با  اشتن اين خصوصيات مي رود تا رد راس جدول پر فروش قرار بگيرد .

من خودروي 3/3 ليتري و 6 سيلندر با 235 اسب بخار قدرت را رانده ام ...

........................................................ترجمه از م. ت 1 تيرماه 1385

 

 


mohammad tavakoli