شما و اتومبیل اتان


زمان تعویض روغن جعبه دنده = گیربکس =gearbox پژو 206 دنده دستی

 زمان تعویض روغن جعبه دنده = گیربکس =gearbox  پژو 206 دنده دستی

لازم است روغن گیربکس هر 35 هزار کیلومتر تعویض شود چون حدود 2 لیتر روغن لازم دارد که جمعا قیمتش 15 هزار تومن می شود و با دستمزد چیزی حدود 25 هزار تومن . که واقعا نمی ارزد بخاطر 25 هزار یا 30 هزار تومن جعبه دنده ماشین رو با روغن فرسوده خراب کنید .

.............15 فرودین ماه 1395 – ممکو


mohammad tavakoli

تسمه تایم ماشین را به موقع عوض کنید

 تسمه تایم ماشین را به موقع عوض کنید

زمان تعویض تسمه تایم بین 40 هزار تا 80 هزار کیلومتر است

اگر رانندگی در شرایط سخت صورت می گیرد بهتر است که روی همان 40 هزار کیلومتر تسمه تایم عوض شود

60 هزار کیلومتر زمان متوسط و معمول برای تعویض تسمه تایم است

و اگر کسی رانندگی خیلی استاندارد و ملایمی دارد می تواند بعد از 80 هزار تا تسمه تایم را عوض کند .

ولی یادتان باشد حتی اگرکیلومتر ماشین به این مقادیر نرسیده باشد ولی اگر سه سال  از عمر تسمه گذشته نباید ریسک کنید و حتما تسمه را عوض کنید .

همکار ما این اشتباه را کرد و نزدیک 800 هزار تومن بابت ماشین 405 هزینه کرد چون بیش از سه سال از عمر تسمه تایم گذشته بود ولی به کیلومتری که گفته بودیم نرسیده بود . ( حدود 45 هزار کیلومتر رفته بود )

-          یکی از عواملی که می تواند باعث خرابی وپاره شدن تسمه تایم ؛ حتی تسمه ای که بتازگی عوض شده بشود و تجربه یکی از همکارانم است و ندیده ام کسی به آن اشاره کند :  خرابی و پارگی تسمه دینام است که اگر به موقع عوض نشود و بصورت ریش ریش در آید همین رشته می تواند باعث شود که این رشته ها از لای درپوش تسمه تایم وارد محفظه شده و لای تسمه تایم بروند و ماشین از تایم خارج شده و نتیجه اینکه نه تنها ماشین روشن نمیشود حتی سوپاپها را هم کج می کند !

-          دنده معکوس زدن

-          شتاب ناگهای و به اصطلاح تیک آف Take off  کردن

-          سربالایی با دنده سبک ( دنده مرده ) رانندگی کردن

 

روش تست کردن تسمه تایم

هیچ راهی ندارد مگر با باز کردن محفظه تایم موتور که باز و بسته کردن همین  محفظه تایم حدود 30  الی 40 هزار تومان برای تندر هزینه دارد و برای ماشین های دیگه مثل 405 حدود 20 هزار تومان . که اگر این چکاپ انجام شود بهتر است تسمه را هم عوض کنید  .

تسمه بستگی به نوع ماشین هم دارد  تسمه تایم لوگان  و زانتیا و مگان بقدری  با کیفیت هست که  تا بالای  50 هزار کیلومتر بدون کوچکترین مشکلی و  با هر طرز رانندگی جواب می دهد !

.............نوشته محمد توکلی – 14 فروردین ماه 1395 – ممکو

 


mohammad tavakoli

روشهایی که می توان عمر تسمه تایم را زیاد کرد ....

روشهایی که می توان عمر تسمه تایم را زیاد کرد ....

تسمه تایم یعنی چی ؟!

تایم سوپاپ‌ها و تایم پاشش انژکتورها می‌تواند در دورهای بالا تغییر یابد،  تایم سوپاپ‌ها به معنی زمانی است که سوپاپ وظیفه خودش یعنی بازشدن یا بسته شدن را انجام می‌دهد. تایم انژکتور هم به زمانی گفته می‌شود که انژکتور سوخت را می‌پاشد. اما سوپاپ‌ها توسط عاملی به نام میل‌سوپاپ، حرکت می‌کنند.

موتورهایی با دو میل میل سوپاپ در بالا

Double over head cam shaft=  DOHC

DOHC  یعنی موتورهایی که دارای  دو میل سوپاپ در سر سیلندر هستند  یک میل سوپاپ برای سوپاپ‌های دود و یکی برای سوپاپ‌های هوا.

منبع حرکت و نیروی اکثر اجزای مکانیکی موتور و ازجمله همین میل سوپاپ از  میل‌لنگ است. ولی از آنجائیکه  میل لنگ در قسمت پایینی موتور قرار دارد  و میل سوپاپ‌ها در قسمت بالا و در سرسیلندر جای گرفته لذا لازم است که از یک تسمه بنام تسمه تایم برای این انتقال  نیرو از پائین به بالا استفاده شود

بر روی سرپولی میل لنگ یک چرخ دنده قرار داده شده  که قابلیت قرار گرفتن یک تسمه دنده‌دار را دارد. میل سوپاپ‌ها نیز همین چرخ دنده را ‌دارند ولی با قطر بیشتر و سایز بزرگ‌تر.

 برای ارتباط بین این دو چرخ دنده، از یک تسمه دنده‌دار استفاده می‌شود که نیرو را از میل‌لنگ به میل‌سوپاپ‌ها منتقل می‌کند. این تسمه دنده‌دار باید دقیق و محکم باشد چون اگر یک دنده اش رد کند موتور از تایم خارج می شود و روشن نمی شود و صدمه می بیند

در واقع در صورت بهم خوردن تایم موتور، سوپاپ‌ها در موقع معین باز یا بسته نمی‌شوند. این مساله باعث اختلال شدید در کار موتور و برخورد سوپاپ‌ها و کج‌شدن آنها و آسیب‌رسیدن به پیستون می‌شود.

در صورت رخ‌دادن چنین اتفاقی، آسیب بسیار شدیدی به موتور می‌رسد، ممکن است پیستون بشکند و سوپاپ‌ها از بین بروند. در این شرایط موتور به هیچ وجه روشن نمی‌شود و خودرو باید بکسل شود. چرخ دنده میل سوپاپ دو برابر چرخ دنده میل‌لنگ است.

یعنی اگر میل‌لنگ 180 درجه بچرخد، میل سوپاپ 90 درجه می‌چرخد. در موتورهای چهار زمانه‌ هر دو دور میل‌لنگ یک بادکار یا همان انفجار درون سیلندر رخ می‌دهد. به همین دلیل میل سوپاپ نصف میل‌لنگ دور می‌زند، تسمه تایم یا تسمه زمان‌بندی در تمام خودروها وجود ندارد و در برخی سیستم‌ها وظیفه این تسمه را زنجیر یا چرخ دنده انجام می‌دهد.

با همه این حرفها استفاده از تسمه و میل سوپاپ بالا سیلندر مزایایی فراوانی دارد که باعث می شود در همه ماشین های امروزی از همین تسمه تایم استفاده شود ولی باید بدانید که  این قطعه هم  مثل بقیه  قطعات  ماشین عمر مفیدی دارد. تسمه تایم باید در زمان معینی، یعنی حدود حداکثر  000/60 کیلومتر عوض شود  

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور، توصیه می‌شود در زمان معین تسمه تعویض گردد. در این مورد نباید ریسک کرد و باید قبل از وقوع علاج واقعه کرد چون تعویض نکردن تسمه  ممکن است باعث شود که موتور از تایم خارج ‌شود.

 وقتی موتور از تایم خارج می‌شود، بد کار می‌کند و یا اصلاً خاموش می‌ماند و روشن نمی‌شود. این عیب دلایل مختلفی دارد. تسمه از روی یک دنده جابه‌جا شده و یا رد کرده باشد، ممکن است تسمه پاره و یا شل شده باشد.

برای حفظ تسمه و جلوگیری از خرابی آن باید نکاتی را رعایت شود :

1-      تا جایی که امکان دارد نگذارید دور موتور از 4000 دور در دقیقه  rpm بالاتر رود . برخی از رانندگان عادت بدی دارند و آن اینکه در دنده سنگین بیش از حد به موتور گاز می دهند و دور موتور بالای 4 هزار و حتی 5 هزار می رود و این کار اشتباه است .

2-      به مدت طولانی در سرعت های بالا که باعث می شود دور موتور بالای 4 هزار دور دردقیقه برود رانندگی نکنید

3-      در سربالایی با دنده سنگین حرکت کنید و با دنده سبک ( دنده مرده ) حرکت نکنید. چون روی تسمه تایم فشار زیادی وارد می کند.

4-      رانندگی باید ملایم باشد رانندگی با شتاب و کندن ماشین = تیک آف کردن = take off   ( مثل حالتی که اغلب جوان ها خام و بی تجربه انجام می دهند!) بسیار اشتباه است و می تواند باعث استهلاک زود هنگام تسمه تایم شود.

 

............................نوشته : محمد توکلی – 14 فروردین ماه 1395 – ممکو

 


mohammad tavakoli

موقع پاره شدن تسمه تایم چکار باید کرد ؟

 

موقع پاره شدن تسمه تایم چکار باید کرد ؟

مقدمه :

همکارم سیروس ماشین پرشیایی داره که دچار مشکل شده  علائمی که گفت نشون دهنده اینه که تسمه تایمش پاره شده یا زمان بندیش به هم خورده چون گفت چند ماه پیش تسمه تایم رو عوض کرده ولی چون تسمه دینام چند روز پیش پاره شده به احتمال زیاد رشته های پاره شده رفته توی این تسمه تایم و تایمینگ رو بهم زده که بهرحال باید محفظه اش باز شده و تسمه درست بشه ...

 

وظیفه تسمه تایم

کنترل زمان بندی  باز و بسته شدن سوپاپها است  . طبیعی است که با پاره شدن تسمه تایم این زمان بندی به هم می خورد

اگر  این اتفاق در دور موتور بالا و حالت تحت فشار موتور بیفتد  خسارات زیادی به موتور وارد می شود و باید سرسیلندر را باز کرد و پیستونها وسوپاپها را عوض کرد  چون  علاوه بر از بین رفتن سوپاپ ها و کله پیستون ها حتی  ممکن است که سر سیلندر هم شکسته شود.

اگر تسمه تایمینگ فرسوده باشه یا از تنظیم خارج بشه و با اون وضعیت حتی چند بار استارت هم بزنی ، باعث کج شدن میل سوپاپ ها می شود  .بهترین کار خاموش کردن و استارت نزدن و کمک خواستن از امداد خودرو هست.

موقع پاره شدن تسمه تایم

اکثر خودروسازان زمان تعویض تسمه تایم را هر 160 هزار کیلومتر اعلام کرده اند ولی نکته ‏مهمی که اغلب به آن توجه نمی شود این است که رانندگی در شرایط سخت این زمان را به نصف کاهش ‏می دهد.

کسانی که با دور موتور بالا رانندگی می کنید ‏یا معکوس های پیاپی و سنگین به موتور تحمیل می کنید یا در ترافیک سنگین رفت و آمد دارند باید زمان ‏اعلام شده برای تعویض تسمه را کاهش دهید در غیر اینصورت در صورت بریدن تسمه هزینه زیادی برای شما دارد

1- به هیچ وجه سعی نکنید ماشین رو با نیم کلاچ روشن کنید

2- وقتی توقف کامل کردی استارت نزنید

چون این کارها باعث می شود میل سوپاپ کج شود همین می تواند  حداقل نیم میلیون تومن خرچ روی دست شما بگذارد .

تسمه تایم را هر 60هزار کیلومتر عوض کنید

از تسمه مرغوب و اصلی استفاده کنید

تسمه تایم که برید دیگر نباید ماشین را حرکت داد

اگر تسمه تایم درحرکت پاره شود . نشانه اش این است که ماشین گاز نمی خورد  و متوقف می شود  

اگر ماشینی مثل پراید یا ماشین های جدید باشد خیلی مشکل خاص پیش نمی آید  چون سوپاپ های این ماشین ها جا برای بالا آمدن دارد ولی در برخی ماشین های قدیمی تر مثل  سمند پژو پارس ممکن است   کج شدن سوپاپ شود  که باید سر سیلند باز شده وسوپاپ و گاید وسیت ها عوض شود که هزینه بالایی را به شما تحمیل می کند . احتمالا سرسیلندر هم نیاز با تراش پیدا می کند .

 

............نوشته محمد توکلی – 14 فروردین ماه 1395 – ممکو


mohammad tavakoli