شما و اتومبيل اتان


پژو پارس ELX = موتور زانتیایی

 

پژو پارس ELX = موتور زانتیایی

پژو پارس ELX با موتور زانتیا خودرو پژو پارس که در ابتدا با موتور 1.8 عرضه می شد و بعد از مدتی ایران خودرویی ها با عرضه و روانه خودرو پژو پارس با موتور L4 که در میان دوست دارانش به موتور زانتیا معروف شد و نسبت به پژو پارس اولیه دارای امکاناتی نظیر ترمز ABS و دیسکی برای هر 4 چرخ و صندلی های است

این  دوست ما احسان یه دونه از این ماشین های پارس موتور زانتیایی داره که خیلی هم بهش افتخار می کنه و منم بخاطر اون این مطلب رو نوشتم  ... یه چند بار هم تو ممکو باهاش رانندگی کردیم و یه بار هم رفتیم آبادان برای دیدن ماریا .... بگذریم ...  چون این نوع پژو کمیاب هست و موتورش  XU7JP4  پژو-سیتروئن است که در اروپا به ان  LFY  و در ایران L4  میگن  موتورش ۴ سیلندر خطی و حجم 1800 سی سی 1.8  لیتر و  تزریقی چند نقطه‌ای است که دارای دو ردیف میل سوپاپ در بالای سر سیلندر است که اصطلاحا به آن DOHC گفته می شود.

 در این موتور ۱۶ سوپاپ با تنظیم خودکار هیدرولیکی استفاده شده حداکثر توان ۱۱۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۵۵ نیوتن بر متر در ۳۵۰۰ دور در دقیقه است. این موتور  توسط یک ECU Bosch از خانواده Bosch Motronic MP 7.3 کاربری و هدایت می‌شود.

 این موتور قبلا  توسط پژو-سیتروئن در پژو ۴۰۶ LX 1.8 I سیتروئن زانتیا SX 1.8I شانزده سوپاپ و سیتروئن سارا VTS 1.8 I شانزده سوپاپ بکار رفته است این موتور بهمراه مبدل کاتالیزوی اصلی دارای سطح استاندارد یEuro III است.

استفاده از سیستم ترمز مجهز به ABS و EBD از دیگر تجهیزات این خودرو است بطوریکه دیسک‌ چرخ جلو پره‌دار و هوا-خنک و دیسک‌چرخهای عقب توپُر است.

پارس ELX در ابتدای تولید با نام پارس اِگزک  که مخفف  executive  بمعنی خودروی مدیران است  به بازار عرضه شد، که با تولید بیشتر و افزایش تقاضا اسمش به elx تغییر کرد .

حرفE در ابتدای نام ELX کماکان اشاره به گروه خودروهای تجملی مدیران دارد.

در مقایسه با پارس، امکانات اضافی پارس ELX  شامل امکانات مختلف از جمله:

سنجش مصرف سوخت لحظه‌ای

 دزدگیر،

حسگرهای کمک به پارک،

صندلی‌های برقی  بهمراه گرم‌کن و سردکن،

 داشبورد طرح چوب،

موتور پر قدرت‌تر ۱۶ سوپاپه،

ترمزهای دیسکی در هر ۴ چرخ بهمراه ABS  و EBD  

 رینگ‌های آلومینیومی

.....................


mohammad tavakoli