شما و اتومبيل اتان


موقع پاره شدن تسمه تایم چکار باید کرد ؟

 

موقع پاره شدن تسمه تایم چکار باید کرد ؟

مقدمه :

همکارم سیروس ماشین پرشیایی داره که دچار مشکل شده  علائمی که گفت نشون دهنده اینه که تسمه تایمش پاره شده یا زمان بندیش به هم خورده چون گفت چند ماه پیش تسمه تایم رو عوض کرده ولی چون تسمه دینام چند روز پیش پاره شده به احتمال زیاد رشته های پاره شده رفته توی این تسمه تایم و تایمینگ رو بهم زده که بهرحال باید محفظه اش باز شده و تسمه درست بشه ...

 

وظیفه تسمه تایم

کنترل زمان بندی  باز و بسته شدن سوپاپها است  . طبیعی است که با پاره شدن تسمه تایم این زمان بندی به هم می خورد

اگر  این اتفاق در دور موتور بالا و حالت تحت فشار موتور بیفتد  خسارات زیادی به موتور وارد می شود و باید سرسیلندر را باز کرد و پیستونها وسوپاپها را عوض کرد  چون  علاوه بر از بین رفتن سوپاپ ها و کله پیستون ها حتی  ممکن است که سر سیلندر هم شکسته شود.

اگر تسمه تایمینگ فرسوده باشه یا از تنظیم خارج بشه و با اون وضعیت حتی چند بار استارت هم بزنی ، باعث کج شدن میل سوپاپ ها می شود  .بهترین کار خاموش کردن و استارت نزدن و کمک خواستن از امداد خودرو هست.

موقع پاره شدن تسمه تایم

اکثر خودروسازان زمان تعویض تسمه تایم را هر 160 هزار کیلومتر اعلام کرده اند ولی نکته ‏مهمی که اغلب به آن توجه نمی شود این است که رانندگی در شرایط سخت این زمان را به نصف کاهش ‏می دهد.

کسانی که با دور موتور بالا رانندگی می کنید ‏یا معکوس های پیاپی و سنگین به موتور تحمیل می کنید یا در ترافیک سنگین رفت و آمد دارند باید زمان ‏اعلام شده برای تعویض تسمه را کاهش دهید در غیر اینصورت در صورت بریدن تسمه هزینه زیادی برای شما دارد

1- به هیچ وجه سعی نکنید ماشین رو با نیم کلاچ روشن کنید

2- وقتی توقف کامل کردی استارت نزنید

چون این کارها باعث می شود میل سوپاپ کج شود همین می تواند  حداقل نیم میلیون تومن خرچ روی دست شما بگذارد .

تسمه تایم را هر 60هزار کیلومتر عوض کنید

از تسمه مرغوب و اصلی استفاده کنید

تسمه تایم که برید دیگر نباید ماشین را حرکت داد

اگر تسمه تایم درحرکت پاره شود . نشانه اش این است که ماشین گاز نمی خورد  و متوقف می شود  

اگر ماشینی مثل پراید یا ماشین های جدید باشد خیلی مشکل خاص پیش نمی آید  چون سوپاپ های این ماشین ها جا برای بالا آمدن دارد ولی در برخی ماشین های قدیمی تر مثل  سمند پژو پارس ممکن است   کج شدن سوپاپ شود  که باید سر سیلند باز شده وسوپاپ و گاید وسیت ها عوض شود که هزینه بالایی را به شما تحمیل می کند . احتمالا سرسیلندر هم نیاز با تراش پیدا می کند .

 

............نوشته محمد توکلی – 14 فروردین ماه 1395 – ممکو


mohammad tavakoli