شما و اتومبيل اتان


تسمه تایم ماشین را به موقع عوض کنید

 تسمه تایم ماشین را به موقع عوض کنید

زمان تعویض تسمه تایم بین 40 هزار تا 80 هزار کیلومتر است

اگر رانندگی در شرایط سخت صورت می گیرد بهتر است که روی همان 40 هزار کیلومتر تسمه تایم عوض شود

60 هزار کیلومتر زمان متوسط و معمول برای تعویض تسمه تایم است

و اگر کسی رانندگی خیلی استاندارد و ملایمی دارد می تواند بعد از 80 هزار تا تسمه تایم را عوض کند .

ولی یادتان باشد حتی اگرکیلومتر ماشین به این مقادیر نرسیده باشد ولی اگر سه سال  از عمر تسمه گذشته نباید ریسک کنید و حتما تسمه را عوض کنید .

همکار ما این اشتباه را کرد و نزدیک 800 هزار تومن بابت ماشین 405 هزینه کرد چون بیش از سه سال از عمر تسمه تایم گذشته بود ولی به کیلومتری که گفته بودیم نرسیده بود . ( حدود 45 هزار کیلومتر رفته بود )

-          یکی از عواملی که می تواند باعث خرابی وپاره شدن تسمه تایم ؛ حتی تسمه ای که بتازگی عوض شده بشود و تجربه یکی از همکارانم است و ندیده ام کسی به آن اشاره کند :  خرابی و پارگی تسمه دینام است که اگر به موقع عوض نشود و بصورت ریش ریش در آید همین رشته می تواند باعث شود که این رشته ها از لای درپوش تسمه تایم وارد محفظه شده و لای تسمه تایم بروند و ماشین از تایم خارج شده و نتیجه اینکه نه تنها ماشین روشن نمیشود حتی سوپاپها را هم کج می کند !

-          دنده معکوس زدن

-          شتاب ناگهای و به اصطلاح تیک آف Take off  کردن

-          سربالایی با دنده سبک ( دنده مرده ) رانندگی کردن

 

روش تست کردن تسمه تایم

هیچ راهی ندارد مگر با باز کردن محفظه تایم موتور که باز و بسته کردن همین  محفظه تایم حدود 30  الی 40 هزار تومان برای تندر هزینه دارد و برای ماشین های دیگه مثل 405 حدود 20 هزار تومان . که اگر این چکاپ انجام شود بهتر است تسمه را هم عوض کنید  .

تسمه بستگی به نوع ماشین هم دارد  تسمه تایم لوگان  و زانتیا و مگان بقدری  با کیفیت هست که  تا بالای  50 هزار کیلومتر بدون کوچکترین مشکلی و  با هر طرز رانندگی جواب می دهد !

.............نوشته محمد توکلی – 14 فروردین ماه 1395 – ممکو

 


mohammad tavakoli