شما و اتومبیل اتان


کوچکترین خودرو ساخت تویوتا :

Toyota launches smaller car “iQ

 

کوچکترین خودرو ساخت تویوتا :

مقدمه :

این روزها شاهد رفت و آمد خودروهای پر مصرفی چون پرادو و سانتافه و سوناتا و  ماکسیما در خیابانهای شهرها هستیم که برخی از رده خارج هستند و همگی هم پر مصرف اند و در غرب و شرق طرفداری ندارند . واقعاً این خودروهای پرمصرف چه فایده ای دارند و جز برای پز دادن به چه کار می آیند بهتر آن است که از خودروهای کم مصرف و کوچک چون ام وی ام و همین خودروی شرکت تویوتا بنام : آی کیو استفاده کنیم که در عین اینکه پیشرفته ترین فناوری روز دنیا را دارند کم مصرف و ارزان هم هستند کدامیک از این خودروهای وطنی دارای 9 کیسه هوا است ؟ یا لامپ ها و شیشه های آن ایمنی است و یا مصرف سوخت اش پائین است چه خوب است بجای این روشهای منسوخ و کهنه از فناوری مدرن نظیر آنچه در زیر آمده است استفاده کنیم .

 

شرکت تویوتا اخیراً کوچکترین خودروی خود را  با نام آی کیو  IQ روانه بازار کرده است . این ماشین کوچک پیچیده و با فناوری آینده است . این نوع خودرو در  نوع خودش آغاز کننده کلاس جدیدی از خودرو است که بنام خودرو های مینیاتوری = میکرو = ‘micro-premium’  مشهور هستند این خودرو فقط سه متر طول دارد و می تواند سه نفر را در خود جای دهد و ضمناً مکانی هم برای کودکان و حمل بار دارد . تویوتا ادعا می کند که این خودرو تنها 100 گرم دی اکسید کربنت در هر کیلومتر در هوا منتشر می کند . غاز آ

 

. Toyota claims that the car will emit as little as about 100 grams of carbon dioxide per kilometer.

آی کیو دارای موتور یک لیتری = 1000 سی سی است و جعبه دنده چند حالته دارد . این ماشین کیفیت رانندگی خوبی دارد و بخوبی خود را با تغییرات سرعت وفق می دهد نوع خانوادگی و سدان آن هم ساخته شده است دارای چرخهایی با قطر 15 اینچ است قفل مرکزی و کنترل راه دور دارد و دارای 6 بلندگوی پخش صداست و نیز المنت های برقی گرم کننده آینه و شیشه عقب دارد . دارای سیستم کنترل کمکی فرمان Additionally a Steering-assisted Vehicle Control System (S-VCS است و  پرده هوای پنجره عقب و با دارا بودن کیسه هوای عقب جمعاً  دارای 9 کیسه هواست . سیستم ناوبری ماهواره ای به همراه بلوتوث و آی پاد نیز در آن تعبیه شده است . مدل آی کیو 2 دارای چراغ مه شکن چرخهایی از جنس آلیاژ براق و درخشنده  و لامپهای جلوی هالوژن دار و شیشه های دودی است و برف پاکن چراغهای جلو و تنظیم نور آینه های داخلی است . قیمت این خودروی زیبا و کوچک بین 9500 تا 11500 پوند است ( چیزی حدود 20 میلیون تومان )

 

 

...............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 13 تیرماه 1388 اروند

منبع :

http://vicky.in/international/2008/10/25/toyota-launches-smaller-car-iq/

 


mohammad tavakoli