چند وقت یکبار باید تیغه های برف پاکن را تعویض کرد ؟

 

هر چند وقت یکبار باید تیغه های برف پاکن را تعویض کرد ؟

How often should I replace my wiper blades?

مقدمه :

تیغه برف پاکن در کیفیت پاک کردن آب و برف از روی شیشه جلوی ماشین اهمیت زیادی دارد کافی است که مقایسه ای بین تیغه یک برف پاک کن ژاپنی و یک برف پاک کن ساخت ایران انجام دهید تا به میزان تفاوت پی ببرید همین دیروز یک برف پاکن ساخت " شادرو ماشین یزد " را روی کامیون بنز نصب کردیم که اصلاً جواب نداد شیشه اصلاً تمیز نمی شد ولی وقتی آن را با یک نمونه بهتر عوض کردیم شیشه کاملاً عوض شد .

حالا باید از شرکت سازنده پرسید که چرا کالای بدون کیفیت را به بازار می فرستد که هم باعث دردسر ما می شود و هم اعتبار خودش را از بین می برد ؟!

وقتی در شرایط آب و هوایی خیلی سرد قرار بگیرید بهترین تیغه ها هم ممکن است کارآیی خود را از دست بدهند من در هوای 30 درجه زیر صفر با یخ زدن شیشه های جلوی مواجه شدم که برف پاک کن هایی 206 هم کارآیی خود را از دست داده بودند ! در چنین حالتی باید خودرو را روشن کرد تا گرم شود و بعد با روشن کردن بخاری شیشه را گرم نمود تا یخ های روی آن آب شود ویا با احتیاط آب گرم روی آن ریخته شود .

جنس تیغه برف پاکن

جنس این تیغه ها خیلی مهم است لاستیک آن باید کاملاً نرم باشد نوع ژله ای آن هم بتازگی آمده است هنگام خرید سعی کنید مارک خوب و جنس خوب بخرید . جنس بوش خیلی خوب است .

ماشین های ژاپنی تیغه های برف پاکنی دارند که می توان زمان حرکت آن را به وسیله تایمز تنظیم کرد چون گاهی باران خیلی نم نم می بارد که لازم است هر 15 ثانیه یک بار تیغه ها حرکت کنند و گاهی چنان باران تندی می بارد ( مثل دفعه ای که به لواسان ر فته بودیم ) که برف پاک کن ها با حداکثر سرعت هم قادر به تمیز کردن شیشه نبودند !

 

یک تیغه برف پاکن که خط روی شیشه می اندازد.

تیغه های برف پاکن Wiper blades  یکی از بخش هایی از خودرو است که نمی توان آنها را  نادیده گرفت. بسیاری از تیغه ها دارای ترک و انشقاق split پاره گی torn و شکستگی brittle سائیدگی worn شده اند و یا ظاهرآنها به شکلی است که مشخص است خراب شده اند باید عوض شوند .

گاهی اوقات تیغه برف پاکن بظاهر سالم است ولی وقتی روی شیشه حرکت می کند آن را تمیز نمی کند .  Lousy job of wiping.

90% درصد همه رانندگان تصمیم گیری که می کنند براساس دید بدون مانع و واضحی است که از جاده دارند که نشان دهنده این است که واضح دیدن تا چه حد می تواند مهم باشد . بخصوص در فصل زمستان و روزهای بارانی که دید راننده ازطریق آب باران تگرگ ویا برف  و یا پاشش آب از سطح جاده در طی روزهای بارانی  بر روی شیشه جلوی اتومبیل windshield می باشد.

ولی داشتن دید خوب نیاز به برف پاکن هایی دارد که بخوبی کار کنند . اگر تیغه برف پاک کن ها ترک داشته باشند و یا دچار پارگی شده باشند درست کار نمی کنند و باید تعویض شوند همین حالا !

متخصصین می گویند که تیغه های برف پاک کن را باید هر 6  تا 12 ماه یکبار تعویض شوند تا بهترین عملکرد را داشته باشند . این بدان علت است که تیغه های برف پاک کن همیشگی نیستند ! لاستیک طبیعی با گذشت زمان مضمحل می شود . لاستیک های سخت شده بوسیله هالوژن ها Halogen-hardened rubber و لاستیک های مصنوعی synthetic rubber عمر طولانی تری دارند . اما نهایتاً همه این تیغه ها از موادی ساخته شده اند که تحت تاثیر عوامل محیطی و شرایط آب و هوایی خراب می شوند .

قرارگرفتن در معرض نور آفتاب و اوزن باعث می شود که لاستیک فرسوده شود و نتوان مدت زیادی از تیغه های برف پاک کن استفاده کرد .

 

تیغه های کهنه قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و قادر به تمیزکردن شیشه نیستند گاهی این خرابی بعلت  پدیده است که به آن  لاستیک پارک شده called "parked" rubber می گویند چون تیغه بطور کامل روی شیشه نمی نشیند و خراب می شود . وقتی ماشین را در بیرون گاراژ در فضای باز پارک کرده اید نور خورشید می تواند همه روز به برف پاک کن بتابد و آن را خراب کند . نور خورشید باعث سخت و پخته شدن لاستیک تیغه می شود و وقتی برف پاک کن ها را روشن می کند تیغه ها لکه روی شیشه می اندازند . این حالت هم  می توان آزار دهنده باشد و هم خیلی خطرناک .

هوای سرد  هم می تواند عمر تیغه ها را کم کند دمای یخبندان باعث سخت شدن لاستیک شده و آن را ترد و شکننده می کند که باعث می شود راحت تر ترک بردارد و شکاف بردارد .

گیره های نگهدارنده تیغه هم می تواند دراثر یخ و برف مسدود شوند و از حرکت فنرهای دسته جلوگیری کنند و حرکت کردنش روی شیشه خط بیندازد .

استفاده بیش ازندازه می تواند باعث سخت شدن تیغه ها شود . چون گرد و غبار و مواد ساینده و دوده های موجود در جاده road grime و حتی آب های آلوده می توانند باعث سائیدگی لبه های تیغه شوند که در چنین حالتهایی باید تیغه تمیز شود .

اگر لبه های تیغه ها از بین رفته است چون حالت چهار گوش دارند و حداکثر فشردگی را روی شیشه ایجاد می کنند در این حالت آب زیر تیغه ها باقی می ماند و نتیجه اینکه دید کاهش پیدا می کند .

تیغه هایی که ترک برداشته اند و یا دچار شکاف شده اند نمی توانند کارشان را خوب انجام دهند و باید تعویض شوند

 

Checking Your Blades

چک کردن تیغه ها :

یک چک کردن ساده از تیغه ها بعمل آورید اگر تیغه ها در شرایط خوبی نیستند توجه کنید که آیا مایع شیشه پاکن که روی شیشه جلوی ماشین پاشیده می شود بخوبی پاک می شود یا نه ؟ علتش می تواند رگه دار شدن Streaking, ترک برداشتن و یا مشکلاتی نظیر آن است که با چشم براحتی قابل مشاهده هستند .

انجام این آزمایش  در عین حال می تواند به شما وضعیت شیشه شور را هم نشان دهد ( که مثلاً پمپش درست کار می کند و با پاشش آب روی شیشه بدرستی صورت می گیرد یا نه ؟ ) چون اگر آب روی شیشه نمی پاشد ممکن است که نازل اش مسدود شده باشد یا شلینگهایی که آب را از مخزن شیشه شور می آورند شل و یا دچار تاب خوردگی شده باشند . اگر اینگونه بود می توانید برای تست کردن کار تیغه های برف پاک کن آب را  بطور موقت با  یک اسپری روی شیشه بپاشید .

گاهی اوقات نازل پاشنده آب نیاز به تنظیم دارد ( البته این مربوط به ماشین های مدل قدیمی تر است چون در خودروهای جدید آب با شلینگ مستقیماً روی تیغه ها پاشیده می شود ونه روی شیشه ماشین !) اگر فشار آب کم است ممکن است پمپ آب پاش ضعیف شده باشد یا مسدود شده باشد که در این صورت محلول شوینده و آب نمی توانند پمپ شوند .

هر موقع که شیشه شور را چک کردید برف پاک کن عقب را نیز چک کنید ( در صورتیکه ماشین شما برف پاک کن عقب rear wiper system. هم داشته باشد مثل پژو 206 و برخی مدلهای پراید هاچ بک  ) . بسیاری از خودروهای اسپرت , ون ها و مینی ون و واگن استیشن ها و خودروهای هاچ بک و فست بک hatchbacks and fastbacks این گونه برف پاک کن های عقب را دارند .

همین تست ها را می توانید برای برف پاک کن عقب انجام دهید .

چون دید عقب هم بخصوص برای روزهای بارانی خیلی اهمیت دارد .

 

Other Factors That Affect Your Wipers

عواملی که روی برف پاک کن ها اثر می گذارند

وضعیت کار برف پاک کن ها به بازوها و فنر آنها هم بستگی دارد . میزان تنش فنر روی بازوهای برف پاک کن تعداد گیره هایی که تیغه را نگه می دارند و طراحی هم نقش دارند.

حالا اگر این فنر و بازوها ضعیف شده باشند تعویض تیغه ها هم نمی تواند مشکل را حل کند وشیشه بازهم تمیز نمی شود .

 

اگر تیغه ها با فشار کمی از روی شیشه ها بلند شوند نشان دهنده این است که بازوها هم باید تعویض شوند . برخی سازندگان میزان فشار برف پاکن را هم معین کرده اند که اگر بازوی برف پاک کن کمتر از آن مقدار باشد باید تعویض شود .

بخاطر داشته باشید که میزان کشش فنر بازوی برف پاک کن های پشت ماشین را هم  راچک کنید چون اغلب به هنگام عبور از تونل های کارواش  غلطکی drive-through car wash rollers. این بازوها صدمه می بینند .

 

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث می شود برف پاکن ها بخوبی کار نکنند باد است که در بزرگراهها که با سرعت بالا حرکت می کنید باید شکلی آیرودینامیکی داشته باشند تا تیغه ها از روی شیشه بلند نشوند برخی از تیغه های طراحی خاصی دارند که عامل بلند کننده را به حداقل می رساند و نیروی روی به پائین به تیغه ها وارد می کند . anti-wind lift design.

 

Replacement Blades

تعویض تیغه ها :

شما می توانید خودتان اقدام به تعویض تیغه ها کنید . بهتر است فقط تیغه ها را عوض کنید چون دسته های آن اغلب نیاز به تعویض ندارد . یک پین وجود دارد که باید جا بزنید کار مشکلی نیست .

 باید اندازه تیغه با دسته آن سازگار باشد چون اگر تیغه های خیلی بزرگ باشند با هم تداخل پیدا می کنند ویا به بدنه گیر می کنند واگر کوتاه باشند ممکن است در گیره نگهدارنده قرار نگیرند .

 

 برای این کار دقت کنید که اغلب خودروهای جدید تیغه سمت راننده و سمت شاگرد با هم فرق می کنند .

مثلاً در مورد

-          پژوی 206 تیغه سمت راننده 26 اینچ و سمت شاگرد 16 اینچ است و تیغه عقب 14 اینچ است

-          405 هر دو تیغه 22 اینچ است .

-          پراید = هر دو تیغه 18 اینچ است .

-          ریو سمت راننده 20 اینچ و سمت راننده 18 اینچ

-          زانتیا سمت راننده 24 اینچ شاگرد 18 اینچ

-          پیکان هر دو سمت 15 اینچ

-          پیکان جدید هر دو تیغه 16 اینچ

-          سمند سمت راننده 24 اینچ و سمت شاگرد 18 اینچ

-           

 

برای رانندگی در هوای سرد گاهی لازم است که تیغه های زمستانی را نصب کنید این تیغه ها گیرنده های مجوفی دارند که به هنگام برف و یخ زدن شیشه می توانند همچنان توانایی تمیز کردن را داشته باشند .  

For cold weather driving, you might consider installing a set of "winter blades" on your vehicle. These have an enclosed holder that prevents ice and snow from building up and interfering with the wiper's ability to do its job.

کلمات و اصطلاحات کلیدی :

  • لاستیک های سخت شده بوسیله هالوژن ها Halogen-hardened rubber
  • خودروهای هاچ بک و فست بک hatchbacks and fastbacks
  •  

................مقدمه و ترجمه تکمیلی از محمد توکلی – 2 آذرماه 1390 – BIPC  خوارزمی

منبع :

http://autos.yahoo.com/maintain/repairqa/vehicle_exterior/ques139_1.html

 

 

/ 0 نظر / 814 بازدید