وظیفه استاپر در خودروهای سواری

وظیفه استاپر در خودروهای سواری

استایر چیست و چکار می کند ؟

استاپر وظیفه اش  تنظیم میزان وارد شدن سوخت به موتوراست

اگر خراب یا کثیف بشود خوب کار نمیکند و بعد از قطع کردن گاز موتور خاموش می شود

یعنی وقتیماشین سرد است  راحت روشن میشود  ولی وقتی گرم باشد  باید پدال گازو تا آخر نگاه دارم تا روشن بشود در این حالت  مشکل ازهمین استاپر هست

محل اش : دقیقا بالای وایر های شمع هست و شکلش یه لوزی که زیرش یه استوانه هست

در اکثر خودروهایی  که ECU  دارند و از از نوع ساژم و مارلی هست این قطعه در تمام خودروهای تولید ایران خودرو و سایپا وجود دارد. البته مشکل اصلی مربوط به پیکان است. زیرا بلوبای موتور یا به عبارتی بخار روغن آن زیاد است و موجب کثیف شدن زودتر مسیر هوا می شود. باید بگویم که موقع آیدل هوا از کنار استپر موتور عبور می کند و سرعت آیدل موتور توسط آن تنظیم می شود. استپر موتور ربطی به بنزین ندارد و تنها با هوا ارتباط دارد که چون بخار روغن موتور پیکان زیاد است آنرا کثیف می کند و بهتر است آنرا تمیز کنید.

یک مشکل عمده وجود دارد  استاپر موتور هست چون وقتی کثیف می شود سوخت رسانی به موتور بخوبی صورت نمی گیرد و درست کار نمیکند و وقتی پا را از روی پدال گاز برمی دارید ماشین خاموش می شود به همین جهت باید  هر 3  یا 4 ماه یک بار استاپر موتور رو باز کنید و  تمیز نمائید گاهی هم استاپر کش می آید و خراب می شود که برای ماشین های ارزان مثل آردی و پراید 20 هزا رتومن و برای ماشین های گران چیزی حدود  و 50 یا 60 هزار تومن براتون آب می خوره

استپر موتور وظیفه دارد سرعت مطلوب برای  موتور را تنظیم کند. این قطعه درست در کنار تراتل بادی نصب شده است. تراتل بادی قطعه ای استکه که دریچه گاز درون آن قرار دارد و سیم گاز هم به آن وصل می شود. پس به راحتی می توانید تراتل بادی را پیدا کنید. اما بر روی تراتل بادی قطعه استوانه ای شکل سیاه رنگی وجود دارد که یک سوکت سیم چهار رشته به آن متصل است. این قطعه توسط دو عدد پیچ چهارسو یا ستاره ای در محل خود محکم می شود. بهتر است همانطوریکه دوست عزیزمان اشاره کردند هر چهار ماه یکبار آنرا باز کرده و درون سوراخ آنرا به دستمال تمیز کنید.

کلا سوییچ را قطع کرده و بعد این کار را انجام دهید. مواظب باشید پیستون استاپر موتور از جایش بیرون نپرد که جا انداختن آن دردسر دارد.

 فراموش نکنید که ریست کردن کامپیوتر را انجام دهید. برای این کار بعد از بستن استاپر موتور به مدت حدود 10 دقیقه کانکتور کامپیوتر را جدا کنید و بعد از 10 دقیقه آنرا وصل کنید تا حافظه آن ریست شود. بعد سوییچ را بچرخانید ولی موتور را استارت نزنید. یعنی سوییچ را روشن کنید و به مدت 10 ثانیه صبر کنید. بعد سوییچ را خاموش کنید . بعد از آن می توانید موتور را با خیال راحت روشن کنید.

..................محمد توکلی – 4 آبان ماه 1390 – BIPC خوارزمی

 

/ 0 نظر / 243 بازدید