دلایلی که باعث جوش آوردن موتور ماشین شما می شوند

Reasons That Could Cause Your Car to Overheat


Posted: Tuesday, March 04, 2008

نوشته برندا ویلیامز

مترجم : محمد توکلی

مقدمه :

جوش آوردن ماشین سواری آنهم در حالی که در جاده بیرون شهر و یا حتی ترافیک داخل شهر گیر کرده باشید چیزی شبیه فاجعه است چون هم ماشین را از حرکت باز می دارد و هم ممکن است به فاجعه ای بزرگتر یعنی سوختن واشر سر سیلندر و حتی تاب برداشتن آن شود که باید سر سیلندر باز شود و برای کف تراشی به تراشکاری برود و واشرهای سر سیلندر و اگزوز و کارتل و ترموستات .. را عوض کنید خلاصه اگر پیکان یا آردی و پراید باشد حداقل 150 تومنی پیاده می شوید و اگر 206 باشد خرجتان می رود بالا و شاید به 500 ششصد تومن هم برسد ! تازه این در صورتی است که در شهر باشید و اگر بیرون از شهر باشید که هزینه بکسل را هم باید اضافه کرد .

خلاصه هیچ چیز بدتر از آن نیست که ماشین اتان جوش بیاورد همان طوری که وقتی بدن تب می کند امکان تشنج و مرگ هست ماشین هم امکان سوختن موتور و حتی گریپاژ کردنش هست البته ماشین های جدید بطوراتوماتیک متوقف می شوند ولی بازهم خطر وجود دارد .

 

داشتن ماشینی که داغ می کند و جوش می آورد یکی از بدترین تجربیات در دنیا می باشد ! دارید در جاده رانندگی می کنید به یکباره متوجه می شوید که بخار از زیر کاپوت بیرون می زند و یا درجه حرارت بالا رفته است . این وضعیت می تواند باعث صدمه زدن به موتور خودرو شود .

بخصوص اگر شما از خانه دور شده باشید و در بیابان و یا جای دوری گرفتار شده باشید و امکان کمک رسانی به شما هم نباشد . در این حالت تنها کسی که می تواند به شما کمک کند یک شخص با تجربه است که دلایل داغ کردن موتور را بخوبی می داند . وگرنه دچار تجربه ای  وحشتناک  و اضظراب  آور می شوید .

در این حالت خیلی اهمیت دارد که بتواند ماشین را رفع عیب کنید و بطور منطقی بتوانید از پس این مشکل برآئید .

 

در این جا چندین دلیل که می تواند برای گرم کردن بیش از حد موتور overheat وجود دارد آمده است. اغلب این دلایل می تواند مرتبط با سیستم خنک کننده و آب رادیاتور باشد مثلاً کم شدن آب رادیاتور می تواند بسرعت باعث جوش آوردن موتور شود . ماهیت موتور این است که حرارت زیاید تولید می کند که این حرارت باید سریعاٌ دفع شود .

1-      یکی از دلایل می تواند خرابی درب رادیاتور باشد . وقتی بدون هیچ علتی ماشین جوش بیاورد درب رادیاتور مشکل دارد . چون همین درب رادیاتور است که فشار آب را نگه می دارد و  وقتی درست کار نکند آب رادیاتور جوش می آورد و بیرون می ریزد . و موتور جوش می آورد .

2-      علت دیگر نشتی از سیستم خنک کننده است همان جوش آوردن آب که قبلاً ذکر شد می تواند باعث کم شدن آب رادیاتور شود . به دفعات مشاهده شده است که شلینگ های رابط ( جنت ها ! joint= ) که صدمه دیده اند و سوراخ شده اند باعث نشتی آب رادیاتور و جوش آوردن موتور می شود .

3-      گاهی ممکن است واتر پمپ از کار افتاده باشد یک مکانیک با دیدن وضعیت گردش آب می تواند بفهمد که واتر پمپ سالم است یا از کار افتاده است ؟

4-       خروجی اگزوز هم باید چک شود .

5-      پروانه های خنک کننده رادیاتو باید درست کار کند در غیر اینصورت ماشین سریع جوش می آورد به همین جهت مهم است که از درست کردن موتور این فن اطمینان حاصل کنید .

6-      اطمینان حاصل کنید که ترموستات درست کار می کند . ترموستات معمولاً اولاً اخطاری است که نشان از جوش آوردن موتور ماشین شماست باز کردن ترموستات می تواند کمک کند تا ماشین را به تعمیرگاه برسانید .


کلمات کلیدی:

  • ·         گرم کردن بیش از حد موتور = engine overheating
  • ·         درست کار کردن ترموستات = thermostat is working properly
  •  

 

...........مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 14 اسفندماه 1390 – ممکو

  

/ 2 نظر / 439 بازدید
ایمان آرزه

سلام بزرگوار. از تارنمای زیباتون کوتاه،مختصر و مفید دیدن کردم. با سلیقه اید اما هنوزم میشه بهتر بشید. اگر وقت داشتید و سلیقتون گرفت خوشحال می شم به دست نوشته های این حقیر سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید. عزیز باشید.

علی

ممنون از راهنمایی خوبتون