ماشین هایی که 10 سال خوابیده اند !

Thursday, January 24, 2008

 

ماشین هایی که 10 سال خوابیده اند !    

 

راهنما برای خرید ماشین دست دوم

 اگر برای خرید ماشین به روزنامه های مراجعه کرده باشید یا در اینترنت جستجو کنید توی این آگهی های فروش ماشین به وفور به مواردی برخورد می کنید که فروشندگان ادعا می کنند که مثلا این ماشین 10 سال خوابیده بوده است  و این را به منظور نکته مثبتی برای  فروش ماشین و اینکه کار زیادی نکرده و استهلاکی نداشته است مطرح می کنند که حتی اگر این ادعا حقیقت هم داشته باشد و دروغ نباشد مزیت چندانی برای فروش ماشین نیست چون وقتی ماشینی 10 سال  یا 7 سال  خوابیده، حتی لاستیک هایش را هم باید عوض کنید . چون لاستیک  در ترکیب با اکسیزن هوا خاصیت اش را از دست داده است و ضمنا بخاطر اینکه مدت زیادی در یک حالت وزن ماشین را تحمل کرده از حالت کاملا گرد خارج شده و کمی تخم مرغی ( اوول ) شده است ! ضمن اینکه خیلی از قسمت های دگرش هم دچار خوردگی و پوسیدگی شده است .

از سیم کشی ماشین گرفته تا  باطری، لوله های هوا  و رادیاتور و خلاصه اغلب قسمت ها را بایدعوض کنی

و سرانجام باید آن را به یک مکانیک خبره بسپارید تا همه قسمت های آن را بطور کامل بازرسی و چک کرده و در صورت لزوم سرویس و تعمیر نماید تا بتوان با اطمینان بتوان با آن رانندگی کرد و همین کارها ممکن است چند صد هزار تومان هزینه در بر داشته باشد .

و این در صورتی است که بخش های عمده اش مانند رینگ و پیستون و سر سیلندر و باطری و دینام و استارت خراب نباشد وگرنه هزینه چند میلیونی می شود . به همین جهت توصیه من همیشه این است که ماشین با عمر بالا را نخرید چون هزینه های تعمیر و نگهداری آن زیاد است و قابلیت اطمینان آن پائین است . ولی اگر خریدید باید اولا یک میلیونی خرجش کنید و به همین جهت سعی کنید آن را به قیمت ارزانتر بخرید تا بخشی از این هزینه ها تامین شود .

 

نمونه زیر یکی از این موارد است :

یکماه است پژو 405 GLX مدل 1373 کاربراتوری 2000 سی سی که 205 هزار کیلومتر کارکرده است خریدم. فروشنده میگفت 7 سال خوابیده بوده و فقط 6 سال کارکرده است.از وقتی خریدم شاید حدود چهارصدهزارتومان خرجش کردم و سرویس کاملی برای  انژکتور قیلتر بنزین و تعویض روغن و تعویض پمپ قفل مرکزی و عایق کردن درها و روش انجام دادم ولی مشکلی دارم که حل نشده است.

 

اگر دو روز ماشین را روشن نکنم روز سوم استارت که میزنم ماشین روشن نمیشه تا جایی که گاهی اوقات باطری خالی میکنه ولی روشن میشه....

ولی اگر شبها قبل خواب 5 دقیقه روشنش کنم و طی روز هم یکبار صبح و یکبار عصر روشنش کنم به راحتی و با یک استارت روشن میشه....

به توصیه یکی از دوستان وقتی میخوام ماشین رو خاموش کنم ساسات را کاملا میکشم بیرون و میگذارم 5 دقیقه کار کند و بعد بدون اینکه ساسات را برگردانم سر جاش ماشین رو خاموش میکنم. فردا که میخوام ماشین را روشن کنم ساسات از قبل بیرونه و اگر سه نوبت گرم کردن ماشین را انجام داده باشم فردا صبح به راحتی با یک استارت روشن میشه.... وگرنه باز همان آش و همان کاسه..... روشن نمیشه و یا اینکه خفه میکنه و بعد از 10 دقیقه توقف و استراحت دوباره باید سعی کنم و اگه شانس بیارم روشن میشه !!

 

 

/ 1 نظر / 428 بازدید
mohsen

karbrator anjectoresh koja bod?