مخزن سرریز آب رادیاتور : Radiator Overflow Tank

مخزن سرریز آب رادیاتور : Radiator Overflow Tank

 

یکی از همکاران در باره آب سرریز رادیاتور از من پرسید ایشان پرسیدند آیا آب داخل مخزن سر ریز باید همان آب داخل رادیاتور باشد ؟

جواب مثبت است اساساً اینها از یک جنس هستند یعنی آب درون مخزن سرریز همان آبی است که در رادیاتور است وبه هنگام گرم شدن وارد آن می شود و به هنگام سرد شدن به درون رادیاتور و موتور مکیده می شود چون این یک سیستم بسته است و در خودروهایی چون 206 نباید آن را باز کرد بازکردن بی مورد درب این مخز می تواند باعث هواگرفتن اش شود این مخزن دو خط دارد :

خط MIN که سطح مایع نباید از این خط پائین تربیاید

خط MAX که سطح مایع نباید از این خط بالاتر رود تا جا برای تنفس وسرریز وجود داشته باشد این سطح را بایدهر از چند گاهی چک کرد .

  مطلب زیررا در پاسخ به او نوشته ام

مراقبت از مخزن سر ریز رادیاتور Looking for Radiator Overflow Tank?

 

 

سیستم خنک کننده یکی از مهم ترین بخش های خودرو است چون باعث خنک نگه داشتن موتور و قرار دادن آن در درجه حرارت مطلوب می شود و این امکان را می دهد که با موتور با کارآیی بهتری کار کند .

چون موتور با مخلوطی از هوا و سوخت کار می کند به همین علت قطعات آن شروع به گرم شدن می کنند و موتور را مستعد آسیب دیدن می کنند.

سیستم خنک کننده با جذب گرمای موتور از این صدمه دیدن موتور جلوگیری می کند . مایع درون رادیاتور  با گردش در اطراف موتور ؛ گرمای موتور را گرفته و آن را به رادیاتور برده وبا تبادل با هوا در رادیاتور آن را  خنک می کندو مجدداً به اطراف موتور می فرستد.

ماده خنک کننده = coolant = مبرد ؛

مخلوطی از آب و ضد یخ است water and anti-freeze ضد یخ محلولی شیمیایی است که معمولاً حاوی اتیلن گلیکول و مواد شیمیایی ضد خوردگی anticorrosion است .

وقتی گرما به مبرد ( مایع خنک کننده = آب رادیاتور ) می رسد آن را گرم و منبسط می کند به همین جهت اغلب خودروها دارای یک مخرن انبساطی expansion tank برای نگهداری این آب اضافی که در اثر منبسط شدن تولید شده است می باشند .

مخزن انبساطی معمولاً از جنس پلاستیک است واز طریق لوله سرریز overflow tube به رادیاتور متصل شده است .

از این جهت به مخزن انبساطی ؛

 مخزن سرریز رادیاتور radiator overflow tank  و نیز

 مخزن جمع آوری آب رادیاتور coolant-recovery tankو

مخزن مایع خنک کننده = coolant reservoir و بطور ساده همان

مخزن سرریز overflow tank  یا

قوطی canister هم گفته می شود

 

اینها اسامی هستند که به عملکردی که این سیستم  دارد داده شده است بدین معنی که  مخزن اضافی مایع خنک کننده = آب رادیاتور را به هنگام داغ شدن موتور جذب می کنند

 

البته همه خودروها دارای مخزن سرریز نیستند اما داشتن این مخزن می تواند برای سیستم خنک کننده مفید باشد بدون آن آب رادیاتوری که منبسط و داغ شده است از طریق لوله سرریز به بیرون از خودرو ودر خیابان  ریخته می شود .

ولی داشتن منبع انبساط  یا همان مخزن سرریز می تواند این آب اضافی را نگه دارد و تا هنگامی که موتور دوباره سرد شد و سطح آب رادیاتور آن پائین رفت آن را مجدداً به رادیاتور برگرداند .

یکی دیگر از کارهای که این مخزن سر ریز انجام می دهد این است که می تواند حبابهای هوایی را که در آب رادیاتور جمع شده است را خارج می کند . و به این جهت امکان جذب سریعتر گرما را می دهد .

بعلاوه وقتی که خودرو مخزن سرریز داشته باشد رادیاتور همیشه پر از آب است و سطح آبش کاهش پیدا نمی کند .

به هنگام کار کردن موتور  تنها  آن میزان  آب که لازم است  بعد از  گرم شدن به رادیاتور می رود  و دوباره به موتور برمی گردد تا مجدداً گرما را جذب کند هنگامی که موتور خنک است بعلت بسته بودن سیستم ایجاد مکش می کند و این مکش باعث می شود که بخشی از آب مخزن سرریز به درون سیستم حنک کننده مکیده شود

 

 

Select Radiator Overflow Tank Make

•      Acura Radiator Overflow Tank

•      Honda Radiator Overflow Tank

•      Infiniti Radiator Overflow Tank

•      Jeep Radiator Overflow Tank

•      Mazda Radiator Overflow Tank

•      Mitsubishi Radiator Overflow Tank

•      Nissan Radiator Overflow Tank

•      Toyota Radiator Overflow Tank

 

.کلمات کلیدی :

•      * مخزن سر ریز رادیاتور = Radiator Overflow Tank

•      * مخزن سرریز overflow tank

•      *

•      برای دیدن انیمیشن به سایت زیر مراجعه کنید :

http://auto.howstuffworks.com/cooling-system7.htm

 

..............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی 16 آبان ماه 1390 – BIPC خوارزمی

منابع :

http://www.carpartswholesale.com/cpw/radiator_overflow_tank.html

http://www.carpartswholesale.com/cpw/radiator_overflow_tank   

http://www.carpartswholesale.com/cpw/radiator_overflow_tank.html

 

/ 0 نظر / 5089 بازدید