علت داغ کردن = جوش آوردن موتور خودرو

علت داغ کردن = جوش آوردن موتور خودرو

به همان اندازه که تب  برای بدن می تواند خطرناک باشد و باعث تشنج و. آسیب به مغز شود داغ کردن موتور هم می تواند باعث آسیب دیدن شدید موتور گردد که کمترین آن سوختن واشر سر سیلندر و بیشترینش یاتاقان زدن و شاتون زدن و جام کردن موتور و در نهایت سوختن موتور خودرو است بنابراین هر گونه بالا رفتن درجه حرارت موتور را باید جدی تلقی کرد .

مهم ترین عامل گردم کردن بیش از اندازه موتور و یا به اصطلاح عوام " جوش آوردن موتو ر " وجود نقص در سیستم خنک کننده است ممکن است آب رادیاتور بخاطر نشت دادن کم شده باشد و یا رادیاتور نیاز به هواگیری داشته باشد و یا واتر پمپ خراب شده باشد و یا اینکه رادیاتور سوراخ و یا گرفته باشد و توانایی خنک کنندگی نداشته باشد بهرحال باید این عیب های شناسایی و برطرف شوند .

همکارامان تعریف می کرد که با خودرو از ماهشهر به تهران می رفته و بارها و بارها ماشین جوش اورده است و دست آخر هم معلوم شده است که بخاطر نشتی در اتصالات رادیاتور بوده که خودرو آب کم می کرده است و هوا می گرفته و جوش می آورده است !

هر گونه نشتی از سیستم خنک کننده و لوله های ارتباطی آن باید جدی گرفته شود و سریعاً رفع شود .

برای این کار راننده هر خودرو باید اطلاعات فنی اولیه ای درباره اتومبیل داشته باشد و به روش های رفع عیب های متداول خودرو آگاه باشد...

در غیر این صورت، بروز هرعیب جزیی می تواند برنامه های کار و زندگی او را با تاخیر مواجه کند. این آگاهی باعث می شود ایمنی خودرو افزایش یابد؛ اتومبیل بیشتر عمر کند و بهتر شما را به مقصد برساند. همه رانندگان خودرو با اصطلاح «جوش آوردن خودرو» آشنا هستند. در این نوشته، می کوشم اطلاعات لازم پیرامون دلایل جوش آوردن خودرو، راهکارهای پیشگیرانه و اقدامات ایمنی لازم در موقع اضطرار را در اختیارتان قرار دهم.

به طور کلی، گرفتن بار زیاد از موتور خودرو به هر طریق (مثلا به خاطر ترافیک سنگین، حرکت در سربالایی، روشن کردن کولر خودرو، اضافه بار خودرو و امثال آن) موجب افزایش دمای موتور و جوش آمدن خودرو می شود. رایج ترین علل و راه حل های جوش آوردن خودرو عبارتند از:

▪ پایین بودن سطح آب رادیاتور: سطح آب رادیاتور باید حداقل هفته ای یک بار بازدید شود. البته در سیستم خنک کننده خودرویی که مداربسته و تحت فشار است، باید با توجه به مندرجات کتابچه راهنمای خودرو عمل شود و در صورت نیاز به اضافه کردن آب، حداقل نیم ساعت صبر کرد تا آب رادیاتور خنک شود.

▪ کثیف بودن مدار رادیاتور: وجود املاح در آب معمولی و همچنین حرارت بالا سبب ایجاد رسوب در مدار رادیاتور می شود و این رسوبات باعث اختلال در گردش آب خواهد شد. در این راستا سازندگان خودرو اغلب توصیه می کنند که در سیستم خنک کننده از مواد افزودنی ضدزنگ رادیاتور استفاده شود. ضدیخ خاصیت ضدزنگ نیز دارد که ریختن آن در رادیاتور در تمام طول سال کاری مفید و مقرون به صرفه خواهد بود. البته بهتر است هر ۲ سال یکبار مدار داخلی رادیاتور شست وشو شود.

 

▪ کثیف بودن شبکه رادیاتور و گرفتگی شیارهای آن: بر اثر عبور هوا در سرعت بالا به مرور زمان شبکه های رادیاتور از برگ، حشرات مرده و کاغذ پوشانده شده و باعث اختلال در گردش هوا در شبکه ها می شود و در نتیجه می تواند افزایش دما را به همراه داشته باشد. بنابراین توصیه می شود شبکه ها حداقل سالی یک بار با مایع حلال روغن و آب کاملا شست وشو داده و تمیز شوند و باید از تراشیدن با اجسام تیز یا برس سیمی خودداری کرد.

▪ پارگی تسمه دینام یا شل بودنش

تسمه پروانه یا واترپمپ مهم ترین نقش را در چرخش آب دارند که  اگر تسمه  پاره شود و یا حتی شل بوده و روغنی گردد  آب با سرعت لازم در شبکه خنک کننده نخواهد چرخید و در نتیجه موتور داغ می کند.

اگر مشاهده کردید که موتور خودرو آب کم می کند، فورا پمپ آب را بررسی کنید. در صورت مشاهده نشتی زیر پمپ آب، به احتمال قوی کاسه نمد داخل پمپ خراب است که در خودروهای جدید قابل تعمیر نیست و باید پمپ آب کامل تعویض شود.

▪ اشکال در  ترموستات:

ترموستات  در واقع یک شیر خودکار است که وقتی موتور سرد است مسیر جریان آب را به رادیاتور را بطور  موقت می بندد وقتی موتور با دمای لازم رسید آن را باز می کند برای مناطق سردسیر وجود ترموستاات ضرورت دارد زمان باز کردن بستگی به درجه حرارت ترموستات دارد  هر ترموستات در درجه حرارت معینی باز می شود که این عدد روی آن نوشته شده است و در بازار در ۲ نوع ۷۴ و ۸۲ درجه موجود است. اگر تروموستات درست  عمل نکند باعث افزایش دمای موتور می شود که در این حالت باید ترموستات را تعویض کرد.

▪ نشتی رادیاتور و اتصالات آن

استفاده از آب معمولی و نیز استفاده نکردن از ضد یخ ( که ضد جوش و ضد زنگ هم هست ) باعث  افزایش رسوب در رادیاتور و خوردگی آن می شود نیز پارگی شلینگ ها و اتصالات و سست شدن کلمپس ها  می تواند باعث نشت آب شود  در نتیجه، سطح مایع خنک کننده کاهش می یابد و با افزایش دمای آب مواجه می شویم.

 در این حالت، می توان با اضافه کردن نوعی ماده درزگیر به آب رادیاتور به طور موقت از نشتی آن جلوگیری کرد. پودرهایی برای این منظور در بازار وجود دارد ولی می توان در صورت ضررورت از  زردچوبه که  نوعی ماده درزگیر است  نیز استفاده کرد . من خودم به هنگام نشتی و سوراخ شدن رادیاتور این کار را انجام دادم و نتیجه گرفته ام .

▪علل کم اهمیتر داغ کردم موتور

نامیزانی دلکو، نامیزانی باد لاستیک، بار زیاد، استفاده طولانی از دنده های سنگین، سربالایی زیاد، نامیزانی سوپاپ ها، خرابی در رادیاتور، سفت بودن یا کار نکردن سوپاپ ها، سفت بودن چرخ ها، وزش باد مخالف، گیر کردن ترمز یکی از سیلندرهای چرخ، کثیفی بدنه موتور و ممانعت از تبادل حرارتی خوب، تنظیم نبودن سیستم جرقه و عمل نکردن فن اشاره کرد.

راه حل های پیشنهادی

وقتی موتور جوش می ـآورد خطرناکترین کار این است که موتور را خاموش کرده و درب رادیاتور را باز کنید !  چون به دلیل وجود بخار تحت فشار با دمای بسیار بالا امکان دارد که در اثر پاشیدن آب داغ، آسیب جدی به دست و صورت وارد شود و باعث سوختگی شدید دست و صورت شما شود .باید درب رادیاتور را با موتور روشن و نیز با احتیاط کامل باز کنید

پس از جوش آوردن خودرو باید سریعا ماشین را متوقف کتید و  بگذارید چند لحظه ای  موتور در حالت درجا کار کند. اولین اقدام پس از متوقف کردن خودرو، ریختن آب روی بدنه رادیاتور، برای کاهش دمای آن است. البته باید توجه کرد که آب باید روی بدنه رادیاتور ریخته شود، نه روی موتور؛ زیرا ریختن آب روی موتور ممکن است موجب ترک خوردگی بدنه آن شود. پس از خنک کردن بدنه رادیاتور، لازم است حدود ۲۰۰ متر خودرو را حرکت داد تا برخورد جریان هوا با رادیاتور خیس موجب کاهش سریع تر دمای آن شود.

بعد با احتیاط  باید در رادیاتور را با دستمال نیم دور چرخاند تا در صورت وجود بخار داخل آن، به تدریج تخلیه شود. پس از آن می توان در رادیاتور را کامل باز کرده و در صورت نیاز آب رادیاتور را اضافه کرد. باید توجه کنید که اگر در موقعیت اضطراری قرار دارید و آب مخصوص رادیاتور ندارید از آب معمولی هم می توانید استفاده کتید ولی بعداً باید همه آب را تعویض کرده و آن را با آب مقطر و ضد یخ به نسبت سه به یک پر کنید ( یک قسمت ضد یخ و سه قسمت آب مقطر )

............محمد توکلی – 18 مهرماه 1390 – پتروشیمی BIPC خوارزمی

/ 2 نظر / 672 بازدید
سارینا

اسمش را میگذاریم؛دوست مجازی اما آنسو یک آدم حقیقی نشسته . . خصوصیاتش را که نمیتواند مخفی کند ...وقتی دلتنگی ها و آشفتگی هایش را مینویسد وقت میگذاردبرایم، وقت میگذارم برایش . . نگرانش میشوم دلتنگش میشوم . . وقتی درصحبت هایم،به عنوانِ دوست یاد میشود مطمئن میشوم که حقیقی ست . . هرچند کنارهم نباشیم هرچند صدای هم راهم نشنیده باشیم، من برایش سلامتی و شادی آرزو دارم هرکجا که باشد --- پس دوست من در دنیای مجازی دوستت دارم ... عزیزم میشه سایتم رو لینک کنی[بغل][ماچ] طرح ویژه: با قرار دادن کد بنر در سایت و وبلاگ خودتان ماهانه 5/000 تا 15/000 بازدید رایگان دریافت نمایید!!! فروش بازدید بصورت کاملا ویژه هر 15/000 بازدید فقط و فقط هزار تومان!!! پرداخت شارژ ایرانسل www.talarank.com سایت افزایش بازدید ثبت نام کن سایت ما رو لینک کن 500 تا بازدید رایگان جایزه بگیر+ vpn رایگان!!!

سعيد

سلام... وبلاگ خوبي دارين.. من يه ايميل بهتون زدم راجع به سوالي كه داشتم... ممنون ميشم برام وقت بذارين و جواب بدين. با تشكر.