شیشه های خودور :

 

Monday, January 07, 2008

 

Safety Glass

شیشه های خودور :

مقدمه :

شیشه های مورد استفاده در انواع خودروها با شیشه های معمولی تفاوت دارند و از نوع شیشه ایمنی و یا ضربه گیر هستند که به هنگام خرد شدن یا بصورت دانه دانه در می آیند و یا به یک روقه چسبیده باقی می مانند و خلاصه هنگام شکستن به شکلی می شکنند که هیچگونه خطری را متوجه راننده و سرنشین های خودرو نکنند . چون به هر حال احتمال تصادف و یا ضربه خوردن شیشه وجود دارد و در این حالت شیشه های معمولی بسیار تیز و شکننده هستند و می توانند باعث صدمات شدیدی شوند .

اما همین شیشه های ایمنی و ضربه گیر هم به روش های مختلف ساخته می شوند که یکی از ساده ترین انها روش بازپخت است . از این روش برای ساخت لیوانها هم استفاده می شود شما اگر لیوانهای آرکروک یا اغلب لیوانهای فرانسوی را دیده باشید به هنگام خرد شدن به صورت دانه های ریز در می آیند و باعث بریدگی نمی شوند و این برای ایمنی در خانه و آشپزخانه خیلی اهمیت دارد چون بهر حال احتمال شکستن آنها وجود دارد در این لیوانها هم از این فن آوری استفاده شده است .

در اینجا به اختصار شرح 4 روش تولید شیشه های بی خطر خودرو اورده شده است :

 

Safety Glass is a general term under which many glazing options are available, depending on different requirements and building codes.  The four major categories of safety glazing materials would be tempered glass, laminated safety glass, wire glass and acrylics.

شیشه بی خطر ( ضربه گیر ) نامی کلی برای انواع مختلفی از شیشه است که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به نیازی که داریم ساختمان آنها متفاوت است . 4 دسته بندی اصلی این نوع شیشه ها بقرار زیر است :

1- شیشه های بازپخته شده = tempered glass

2- شیشه های بی خطر چند لایه =laminated safety glass

3- شیشه های سیم دار = wire glass

4- شیشه های اکریلیک = acrylics

که در زیر توضیحی کوتاه در مورد هر یک از موارد گفته شده آمده است :

1.    Tempered safety glass is a monolithic pane of glass that has gone through a heat tempering process in which the glass is put under great pressure that results in the granulation of the glass when broken.

1- شیشه های بی خطر بازپخته شده Tempered safety glass

که شیشه های جام یکپارچه ای هستند که بعد از ساخت تحت فرآیند بازپخت قرار می گیرند که طی آن شیشه تحت فشار قرار داده می شود که نتیجه آن این است که شیشه بعد از شکستن بصورت دانه های ریز در می آید و خطر بریدگی ندارد .

 

2.    Laminated safety glass is typically two annealed sheets of glass laminated together using vinyl sheeting in a heat process that permanently bonds them together.  When broken, laminated glass remains in place with little chance of falling glass.

2- شیشه های بی خطر چند لایه = Laminated safety glass

که در این روش از دو لایه شیشه که دردو طرف یک لایه از جنس وینیل قرار گرفته اند استفاده می شود این سه لایه از طریق حرارت بطور دائم به هم می چسبند و هنگامی که شیشه می شکند این لایه ها بصورت چسبیده به هم باقی می مانند و امکان پاشیده شدن و پرتاب شدن آنها وجود ندارد .

 

3.    Wire glass - although wire glass has lost its safety rating in most categories, it is still used in fire-rated doors whose windows are typically 144 square inches or less.

3- شیشه های سیم دار= Wire glass

اگر چه این نوع شیشه ها حالت ایمنی چندانی ندارند و از دسته بندی شیشه های ایمنی بیرون رفته اند

 اما هنوز هم برای درهای ضد آتش fire-rated doors    را که ابعادی حدود 144 اینچ مربع یا کمتر دارند مورد استفاده قرار می گیرد .

4.            Acrylics, often called Plexiglas, are used most commonly in residential and commercial applications, ranging from simple storm door window repairs to interior commercial storm panels and security windows for vandalism prevention

4- شیشه های اکریلیک = Acrylics

این نوع شیشه های را اغلب پلکسی گلاس Plexiglas نیز می نامند که این روزها کاربردهای گسترده ای در شیشه های مورد استفاده در خانه های مسکونی و تجاری نیز دارد که از شیشه های ضد حریق و شیشه های مقاوم در برابر توفان گرفته تا شیشه های بی خطر و مقاوم در برابر انفجار و خرابکاری را شامل می شود .

 

http://www.generalglassandscreeninc.net/gg&s(2c).gif

توضیح :

شیشه نشکن = شیشه بی خطر = شیشه ضربه گیر شیشه محافظ  همه اینها ترجمه های مختلفی است که می توان در برابر واژه safety glasss   بکار برد که اگر بخواهیم واژه ای معادلی را قرار دهیم که با مفهوم این کلمه مطابقت داشته باشد همان شیشه بی خطر یا ضربه گیر از بقیه معادلها بهتر است مثل : safety matches که به کبریت بی خطر ترجمه شده است .

pensher-

شیشه های ضد آتش

.....................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – ماهشهر دیماه 1386 – BIPC

منبع :

http://www.generalglassandscreeninc.net/safety_glass.htm

 

 

/ 0 نظر / 42 بازدید