رعایت نکات ایمنی به هم رانندگی

رعایت نکات ایمنی به هم رانندگی

می توان با رعایت یک سری نکات ساده از بروز حوادث بزرگ و مصیبت بار جلوگیری کرد مثلا راننده باید آگاه باشد که صندوق عقب اتومبیل همواره در معرض خطر تصادف می باشد به همین جهت باید سعی کند هیچگاه  ظروف محتوی بنزین و سیلندرهای گاز پیک نیکی و اینجور چیزهایی را که قابلیت انفجار دارند در داخل صندوق عقب اتومبیل قرار ندهد یا مثلاً افتادن بار و اثاثیه از باربند اتومبیل ها همیشه در جاده ها حوادثی را بوجود آورده است به همین جهتد دقت کنید وسایل محکم باشند یا رعایت فاصلی طولی با خودروی جلویی می تواند بسیار اهمیت داشته باشد که باید رعایت شود .  یا مثلاً کسانیکه دارای حساسیت و آلرژی هستند  هنگام عبور از کنار مزارع و یا کارخانجات امکان دارد با  بوها ی مختلفی مواجه شوند که سبب شود بلافاصله دچار عطسه های طولانی و ممتد می شوند که این مسئله در حال رانندگی در جاده های کوهستانی و شلوغ می تواند حوادث تلخی را بدنبال داشته باشد.  یا برای مثال بهع هنگام رانندگی از نشاندن اطفال در بغل راننده خودداری شود اصولاً اطفال را نباید در صندلی جلو نشاند و اگر نمی توانند کمربند ببندند حتماً باید آنها را در صندلی مخصوصی که برای این کار وجود دارد قرار داد . و خیلی موارد ساده و در عین حال مهم که باید رعایت شوند .

 پس لطفاٌَ این کار را بکنید و توصیه های زیر را مد نظر داشته باشید :

1-      بررسی وضعیت کلی خودرو و سالم بودن آن :  ترمزها، میل گاردان،( البته برای ماشین های قدیمی ، چون خودروهای جدید دیفرانسیل جلو هستند و میل گاردان ندارند !)  چرخها و سیستم برق، لوله های بنزین .  کمربندهای ایمنی را چک کنید که سالم باشند

2-      بهمراه داشتن آچار و لوازم یدکی و روغن ترمز و تسمه پروانه و علائم هشداردهنده و چراغ قوه

3-      زنجیر چرخ و زاپاس

4-      چک کردن کمربند ایمنی

5-      آزمایش چراغهای اتومبیل و فلاشر و راهنما و مه شکن و سیستم روشنایی خودرو

6-      کپسول آتش نشانی

7-      کیف محتوی لوازم کمکهای اولیه

8-      گرفتن معاینه فنی اتومبیل ( قبلاً باید کلیه نقایص موجود در اتومبیل خود را برطرف کنید )

9-       

بهمراه داشتن عینک دودی و آماده نمودن آفتابگیر اتومبیل در مواقع مناسب هنگام رانندگی درهوای آفتابی.

شماره تلفن های حوزه انتظامی، ایستگاه آتش نشانی و امداد و نجات و آگاهی وسایر شماره تلفن های مربوط به سازمان های امدادی و خدماتی هم چون آب وفاضلاب، بر ق و گاز را در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید سریعا با این مراکز تماس بگیرید.

اگر خودرو خود را در هنگام مسافرت در داخل حیاط منزل پارک کرده اید حتما از بسته بودن درب های آن اطمینان حاصل کرده و مضافأ سیستم برق آن را به طور کامل قطع نمائید. به فرزندان خود گوشزد نمائید که از بیرون آوردن دست و یا سرخود از پنجره خودداری نمایند.در زمان سبقت گرفتن مخصوصا از تریلی ها به علت متراژ زیاد دقت فرمائید فاصله متناسبی با اتومبیل روبرو داشته باشید.

هیچ گاه در زمان خسته بودن رانندگی ننمائید.

سعی نمائید هر چند کیلومتر یکبار در محلی مطمئن پارک نموده و با بستن چشم های خود خستگی دید را برطرف نموده و در ضمن به موتور اتومبیل خود هم استراحت داده اید.

دقت نمائید در پشت شیشه عقب اتومبیل اجناسی مانع دید شما نشود قرار ندهید.

در زمان رانندگی دقت نمائید که با دو دست خود فرمان را گرفته و این عمل در زمان ترکیدن لاستیک و یا فرار از حادثه های احتمالی کمک مؤثری است.

آئینه جلو و بغل های اتومبیل خود را کاملا چک نمائید.

در هنگام شب حتی المقدور از نور پائین استفاده نمائید.

در هنگام حرکت در مه چنانچه قادر به دیدن نیستید از حرکت خودداری نمائید.

در جاده های بارانی مواظب لغزیدن اتومبیل باشید.

دقت نمائید شیشه های اتومبیل همیشه تمیز و سیستم برف پاک کن آن همیشه آماده باشد.

در زمان توقف در استراحتگاههای میان جاده ای مواظب تردد فرزندان خود در کنار جاده باشید.

چون پارک کردن اتومبیل در جای نامناسب تا کنون چندین مورد حادثه آفریده است لذا توصیه می شود به منظور جلوگیری از سقوط اتومبیل از پارک کردن در شانه خاکی جاده های کم عرض اطراف سدها و رودخانه ها که معمولا از شیب تندی نیز برخوردار هستند اکیدا خودداری فرمائید زیرا به علت شنی بودن زمین سطح تماس لاستیک با زمین بسیار کم بوده و عبور یک کامیون یا اتوبوس می تواند اتومبیل را از جای خود حرکت داده و حتی به دره سقوط نماید.

در داخل تونل ها بخاری اتومبیل را خاموش نموده و در راه بندان های داخل تونل که اتومبیل شما باید مدتی طولانی تر از حد معمول در داخل تونل بماند از گاز دادن بی مورد اتومبیل اکیدا خودداری و در صورت امکان کلیه اتومبیل ها لازم است موتور اتومبیل خود را حتما خاموش نمایند. توجه داشته باشید غلطیدن بطری و اشیای مدور دیگر از زیر صندلی به زیر پدالها باعث حوادث تلخی خواهد شد زیرا هنگام ترمز زدن اتومبیل در مواقع اضطراری بطری مانع از پائین رفتن

پدال شده و اتومبیل از کنترل خارج خواهد شد. از پارک کردن اتومبیل در شانه خاکی جاده های شیب دار مشرف به دره ها جدأ خودداری نمائید. زیرا سطح اتکای لاستیک با اتومبیل مخصوصأ در زمین های شنی بسیار کم بوده و با حرکت اتوبوس و کامیون های بزرگ از کنار اتومبیل ممکن است جابجایی هوا رفته رفته اتومبیل را به دره پرتاب نماید.

هر اتومبیل برا ی تعداد معدودی سرنشین ساخته و برنامه ریزی فنی شده است لذا از سوار کردن سرنشین اضافه به بهانه های مختلف اکیدا خودداری کرده و با سوار کردن اطفال در صندوق عقب اتومبیل به بهانه نزدیکی راه و غیره جان خود و همراهان را به خطر نیندازید.

ورود ناگهانی زنبور و حشرات دیگر به داخل اتومبیل و شلوغ کردن سرنشینان جهت بیرون راندن آن گاها به محدود کردن دید راننده و اختلال تمرکز و ایجاد سانحه کمک کرده است.

روشن کردن گاز پیک نیک و چراغ های نفتی در داخل وسایط نقلیه عمومی کاری بسیار خطرناک و حادثه ساز است در هر شرایط آب و هوایی از انجام این عمل ممانعت جدی به عمل آورید.

جهت رفع نقایص جزئی اتومبیل تعدادی تجهیزات لازم و لوازم یدکی ضروری به همراه داشته باشید.

در طول مسیر مسافرت سرنشینان جلوی اتومبیل ها حتما از کمربند ایمنی استفاده نمایند.

................نوشته : محمد توکلی – 26 آبان ماه 1390 – BIPC – خوارزمی

 

 

 

/ 0 نظر / 36 بازدید