روش باتری به باتری کردن با استفاده از کابل jumper cable

 Tuesday, December 19, 2017

روش باتری به باتری کردن با استفاده از کابل jumper cable

 

در بهترین حالت عمرمتوسط باتری خودرو حدود سه سال است . پس دقت کنید که به موقع باتری خودرو را عوض کنید که باعث دردسرتان نشود . ولی با این حال مواقعی پیش می آید که ماشین ها مدتها در پارکینگ خوابیده بود و روشن نمی شود ( مثل 206 خودم که گاهی 3 چهار ماه در پارکینگ خاک می خورد در این مواقع لازم است ماشین را باتری به باتری کنیم .

البته راه حل اضطراری دیگری هم وجود دارد و آن باز کردن سوئیچ  هل دادن ماشین و گرفتن کلاچ و گذاشتن آن در دنده 2 یا یک است و پا را که از روی کلاچ بردارید ماشین روشن می شود ولی این کار می تواند باعث صدمه دیدم تسمه تایم ماشین شود . ضمن اینکه چنین کاری برای برخی از ماشین ها مثل ماشین های دنده اتوماتیک اساسا ً قابل اجرا نیست .

مواقع زیادی پیش می آید که به هر دلیلی باتری ماشین انرژی لازم برای روش کردن موتو را ندارد ( مثلا مواقعی که مدتها ماشین به حال خود رها شده است و باتری آن شارژ نشده و به اصطلاح باتری ماشین خوابیده است )

این کار بسادگی و با استفاده از  باتری ماشین دیگری انجام می گیرد تنها وسیله مورد نیاز دو تا کابل اتصال مخصوص این کار است که گیره ای در دوسر آن وجود دارد این کابل ها در فروشگاههای لوازم یدکی موجود است و بد نیست همیشه یکی از آنها را در خودروی خود داشته باشید ( وسیله دیگر سیسم بکسل است که آنهم در فروشگاههای لوازم یدکی موجود است و وجودش در ماشین بویژه هنگام مسافرت خیلی لازم است ) .

در اینجا در بانک ماشین آلات ما یک ماشین باتری داریم ( که یک بنز خاور است که دو تا باتری در عقب آن قرار دارد و کابل های جامپری هم دارد و هر دیزل و ماشین سنگینی که روشن نشود این ماشین را صدا می زنند و از طریق باتری به باتری آن را روشن می کنند .

ولی در سطح شهر و خانه هم می توان این کار را به شکل زیر انجام داد . کار ساده ای است ولی کمی دقت و حوصله می خواهد .

  1. برای باتری به باتری کردن باید هر دو ماشین ( ماشینی که باتریش خوابیده و ماشینی که قرار است برق بدهد ) به ترتیب زیر عمل کنید طوری در کنار هم یا روبروی هم پارک شوند که باتری های دو ماشین در نزدیکترین فاصله به هم قرار داشته باشند که طول کابل جامپر براحتی از باتری یک ماشین به ماشین دیگر برسد .

  2.  دقت کنید که ترمز دستی  در هر دو ماشین کشیده باشد که ماشین ها حرکت نکنند.

  3. ابتدا کابل منفی دو ماشین را هم وصل کنید قطب منفی باتری های دارای علامت است اگر هم علامت نداشته باشد سر باتری که ضخامتش بیشتر است معمولا قطب     است . برای برقراری اتصالی قوی لازم است که قطب های هر دو باتری را تمیز کنید.خیلی دقت کنید قطب ها را اشتباهی وصل نکنید. بهتر است هنگام باتری به باتری ... ماشین کمکی هم خاموش باشد .

  4. بعدش با احتیاط کامل قطب مثبت باتری ها را به هم وصل کنید بهتر است که ابتدا گیره جامپر را به ماشینی که معیوب و خاموش است وصل کنید و سپس سر دیگرش را به قطب مثبت باتری ماشینی که روشن است وصل کنید . در این حالت بهتر است پشت ماشین بنشینید و کمی گاز دهید و طرف مقابل هم پشت ماشین معیوب بنشیند واستارت بزند .

  5. -ماشین سالم را روشن کنید.تا سیستم الکتریکی آن شروع به شارژ باتری معیوب کند. حین شارژ، خودروی سالم را از محل پارک جابجا و یا خاموش نکنید. پیش از اینکه ماشین دیگر را استارت بزنید اجازه دهید که خودرو چند دقیقه ای روشن بماند. اگر عجله ندارید بهتر است صبر کنید و بعد  از یک الی دو دقیقه ماشین معیوب را استارت کنید ولی اگر عجل دارید و وقت نیست بلافاصله هم استارت بزنید ایرادی ندارد

  6.  اگر پس از این مدت ماشین روشن نشد، اجازه دهید کمی بیشتر شارژ شود. اگر باتری برای مدتی از کار افتاده بوده ممکن است شارژ شدن آن زمان بیشتری ببرد .

  7. وقتی ماشین روشن شد می توانید کابل های جامپر را با احتیاط از هر دو ماشین جدا کنید. اجازه دهید ماشینی که باتری آن معیوب بود چند دقیقه ای روشن بماند. ممکن است شارژ باتری ماشین به اندازه ای باشد که ماشین استارت بخورد اما وقتی که خاموش شود برای استارت مجدد شارژ کافی نداشته بشد. با روشن گذاشتن خودرو زمان کافی را به دینام ماشین برای شارژ بیشتر باتری بدهید.

  8. بهتر است با دنده سنگین و سرعت کم گشتی با ماشین بزنید  تا  باتری کاملا شارژ شود.

  9. اگر بعد از این مراحل بازم باتری ماشین نتوانست موتور را روشن کند شک نکنید که باتری شما خراب شده است و باید آن را تعویض کنید . اگرچه باتری های بدون تعمیر و نگهداری = MF ( یا همون اصطلاح عامیانه اش باتری اتمی! ) نشانگری در بالای باتری دارد که وقتی باتری خراب شده باشد رنگش سفید یا سیاه می شود ولی این نشانگر همیشه دقیق نیست و من بارها دیده ام که نشانگر حتی سبز هم بوده ولی وقتی باتری را با آوومتر چک کردم معلوم شد اصولا اتصالات داخلی آن قطع است و باید تعویض شود .

  10. این روزها در اغلب فروشگاههای باتری خودرو دستگاههایی خودکاری وجود دارد که شبیه کنترل تلویزیون ولی بزرگتر است و بخوبی نشان می دهد که باتری نیاز به شارژ دارد یا اساساً نیاز به عوض کردن دارد .

 

................نوشته : محمد توکلی – 28 آذرماه 1396 – ممکو  KHBIPC  - شرکت خوارزمی – حمل و نقل سنگین

 

 

/ 0 نظر / 244 بازدید