روشن كردن موتور سرد بدون اايجاد فرسايش در آن :

روشن كردن موتور سرد بدون اايجاد فرسايش در آن :<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

  WEAR-FREE COLD ENGINE STARTS

 

يكي از روشهاي زياد كردن عمر موتور و  حذف خرابي زود هنگام قطعات آن استفاده از سيستم روغنكاري اوليه است چنين دستگاهي در بازار موجود است و نصب آن هم سريع و آسان است و مشكل فقدان روغنكاري در شروع كار موتور را برطرف مي كند .

شايد به اين نكته واقف نباشيد ولي هنگاميكه اتومبيل اتان را روشن مي كنيد قسمت عمد ه اي از فرسايش  موتور در همان لحظه اتفاق مي افتد و صداي ضربه زدنها و سخت كردن كه هنگامروشن كردن ماشين شنيده مي شود دقيقا به همين علت است .

در حقيقت 95% سايش موتور در همان 10 ثانيه اول بعد از روشن كردن ماشين اتفاق مي افتد قبل  از آنكه روغن  بتواند لايه محافظت كننده ا ش را بر روي ياتاقانها و ديگر قطعات حساس بگستراند ..

 

 هنگاميكه موتور داغ را خاموش مي كنيم شروع به سرد شدن مي كند و روغن هايي كه در بخش هاي مختلف موتور پاشيده شده بودند همگي چكه كرده و به كارتل بر مي گردند . وقتي براي مدت طولاني اين موتور خاموش باقي بماند ( مثلا در طول شب ) روغن هاي جمع شده در كارتل بتدريج سرد و غليظ مي شوند و پمپ كردن آنها مشكل مي شود . به همين جهت است كه تا چند ثانيه اي بعد از استارت ماشين هيچ گونه فشار روغني وجود ندارد و دراين زماني كه موتور در جا كار مي كند قطعات ان نظير ياتاقانها ،پيستون  ها ، ميل بادامك و شاتونها منتظر رسيدن روغن هستند .  به همين علت است كه بيشترين سايش موتور در همان اولين لحظات آن اتفاق مي افتد و هر بار كه موتور را خاموش و روشن  مي كنيم اين سايش تكرار مي شود .  ذرات فلزي كه در اثر اين سايش بوجود آمده اند به همراه روغن حركت مي كنند و سايش هاي بيشتري را پديد مي آورند و روند سايش را شتاب مي بخشند  .

 

روش درست روشن كردن ماشين :

 بنابراين به هنگام روشن كردن ماشين اصلا به آن گاز ندهيد اين بد ترين كاري است كه مي توان انجام داد بگذاريد موتور خيلي آرام با دور كم كار كند حتي بعضي  ماشين ها از فيوز هاي تاخيري در سر راه دلكو استفاده مي كنند كه باعث مي شود ماشين به اصطلاح با تك استارت روشن نشود بلكه در دومين و سومين  استارت زدن روشن شود تا بخشي از سيستم آن روغنكاربي شود .

 

 اين حالت خشك و بدون روغن روشن شدن موتور بخصوص در نواحي كه هواي خيلي سرد يا خيلي گرم دارند .( مثلا اردبيل و ماهشهر ) بيشتر اتفاق مي افتد . و موتور ماشين به روغن كاري اوليه بيشتر و طولاني تري نياز داشته باشد . سيستمهايي كه بتوانند اين روغن كاري اوليه را انجام دهند از سال 1988طراحي شده اند طرز كار آن ساده است يك پمپ برقي قبل از روشن شدن ماشين روغن مورد نياز براي روانكاري آن را تامين مي كند . چنين روشي مي تواند از فرسايش زودهنگام ماشين و هزينه هاي چند هزار دلاري آن جاوگيري كند ( البته در ايران بدليل دستمزد پائين ، هزينه تعمير اساسي موتور كمتر است و بسته به نوع ماشين و شدت خرابي بوجود آمده در ان بين 300 تا 700 هزار تومان هزينه دارد . در اينجا قيمت وسايل يدكي بالاست و كيفيت آنها پائين است .

منبع :  http://www.diy-boat.com

 

/ 1 نظر / 56 بازدید
احمد

وبلاگت عاليه!همينطورادامه بده.اميدوارم موفق باشي