فرق آلترناتور با دینام

Tuesday, June 19, 2007

 

فرق آلترناتور با دینام

 

درآلترناتور که حوزه مغناطیسی آن دوار است و سیم پیچ های آن  حوزه را قطع می کند و در آن جریان القایی ایجاد می گردد

درست بر عکس دینام.زمانی که ما سوئیچ را باز می کنیم جریان باطری از طریق لامپ شارژ و آفتامات به ذغال های روتور رسیده و در هسته آن ایجاد حوزه مغناطیسی می نماید به طوری که قطب های روتور یکی در میان N و s مي شوند.با زدن استارت و حرکت روتور میدان ایجاد شده توسط سیم پیچ های استاتور قطع شده و در آن ولتاژ القا می گردد.

 

فرق آلترناتور با دینام:

آلترناتور در دور آرام می تواند برق ماشین را تامین و حتی باطری را شارژ میکند.آفتامات آن ساده تر است و حجم و نگهداری آن کمتر است.

حال شاید بپرسید که آفتامات چی هست؟ افتامات مجموعه ای از دیود هاست که کار تنظیم ولتاژ خروجی آلترناتور را به عهده دارد

حال اگر سیستم آلترناتور نتواند به خوبی برق ماشین را تامین کند ماشین با مشکل کمبود برق مواجه می شود. که می توان با بازدید ذغال ها و دیودها مشکل را پیدا کرد.حتی در بعضی مواقع به علت شل بودن تسمه- آلترناتور نتواند خوب بچرخد و برق را تامین کند.در پیکان در موقع نوع بودن ذغال ها طول آن 6/12 میلی متر است و همچنین نیروی فنر ذغال باید اندازه گیری شود که در حدود 368 تا 255گرم است.

..............................................

 

 

 

/ 3 نظر / 182 بازدید
پسران ایرونی

سلام وبلاگ جذابی داری آقای توکلی به وبلاگ من هم سری یزن شایدخوشت بیاد

ریاحین

سلام مطالب زیادی نوشتی که خواندن آن هابسیاروقت لازم است ولی من روزهای پی درپی مطالبت روخواندم میگم عالی است ولی دوست دارم بیای وازوبلاگم نظربدی.

ریاحین

سلام مطالب زیادی نوشتی که خواندن آن هابسیاروقت لازم است ولی من روزهای پی درپی مطالبت روخواندم میگم عالی است ولی دوست دارم بیای وازوبلاگم نظربدی.نظرقبلی روآدرس رواشتباه دادم