معجزهٔ رودخانهٔ هان

معجزهٔ رودخانهٔ هان

نگاهی به پیشرفت های کره جنوبی و فرصت هایی از دست رفته ما

شبه زیر کره شامل کره شمالی  و کره جنوبی است که بعد از جنگ جهانی دومدراثر مخاصمات شرق و غرب به  دو کشورکاملاً متمایز  تقسیم شدند کره شمالی با جکومتی کمونیستی و تحت سلطه سوروی سابق و کره جنوبی با حکومتی طرفدار غرب و ظاهراً زیر سلطه آمریکا ولی اکنون بعداز گذشت بیش از 60 سال از جدایی دو کره بد نیست نگاهی به وضعیت این دوکشور و مقایسه آنها با وضعیت خودمان داشته باشیم . ایران زمانی الگوی پیشرفت اش شبیه کره جنوبی بود و الان دارد راه کره شمالی را می رود .

سالها پیش شهردار سئول پایتخت کره جنوبی در دیداری که از تهران داشت آرزو کرده بود ای کاش زمانی سئول به زیبای و پیشرفت تهران دست پیدا کند ! و حالا بعد از آن همه سال ببینید کره در کجای اقتصاد جهان ایستاده است و ما کجا هستیم ؟!

مردمان کره شمالی در اثر بی لیاقتی ها و فساد جکومت کمونیستی به قهقرا رفتند و اینک غذایی ندارند که بخورند و دارند علف می خورند در فقر و محرومیت زندگی می کنند و کره جنوبی دارد به چهارمین قدرت برتر اقتصادی آسیا است و به سرعت دارد پله های ترقی راطی می کند .

بطوریکه کرهٔ جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در ۴ دههٔ اخیر را دارا می‌باشد. این پیشرفت قابل توجه که کرهٔ جنوبی را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته و ثروتمند نمود، اغلب معجزهٔ رودخانهٔ هان نامیده می‌شود و در مجامع بین‌المللی اصطلاح  "ببر آسیاً را برای این کشور به ارمغان آورده‌است.

این شبه جزیرهٔ کوهستانی از غرب در کنار دریای زرد و از شرق در مجاورت دریای ژاپن (دریای شرق) قرار دارد. در جنوب این شبه جزیره، تنگه کره و دریای جنوب چین واقع شده‌اند.

 

امروزه اقتصاد موفق کرهٔ جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه‌است. کرهٔ جنوبی اکنون دارای اقتصاد توسعه یافتهٔ چندین هزار میلیارد دلاری است و یکی از اعضای OECD می‌باشد و توسط بانک جهانی جزءاقتصادهای با در آمد بالا و از دیدگاه IMF و CIA به عنوان یکی اقتصادهای پیشرفته طبقه بندی شده‌است

سئول پایتخت این کشور یکی از ده شهر برجستهٔ اقتصاد ی و مالی جهان است. حالا جالب است بدانید که همه این ها را  کرهٔ  جنوبی با  کمبود منابع طبیعی و نیز  کمترین مساحت( مساحت کره جنوبی چیزی حدود دو برابر خوزستان ماست ) در میان کشورهای گروه G ۲۰ به عنوان یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا بدست آورده است

 اقتصاد کرهٔ جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین در دنیاست. همانند آلمان غربی و ژاپن، صنعتی سازی سریع از دههٔ ۱۹۶۰ کرهٔ جنوبی را به یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده در جهان تبدیل نمود. این کشور هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکاست.

کرهٔ جنوبی دومین میزان ذخایر  ارزی را درمیان کشورهای توسعه یافته داراست و همچنین ششمین ذخایر ارزهای خارجی را در جهان داراست. با وجود دارا بودن وضعیت توسعه یافته، کرهٔ جنوبی حرکت خودرا به سوی رشد اقتصادی سریع همراه با بالاترین میزان تولید ناخالص ملی، صادرات و تولیدات صنعتی در جهان توسعه یافته را ادامه می‌دهد.

همین الان بازار اتومبیل ایران تحت سیطره محصولات کره جنوبی از طبقات فقیر که پراید سوار می شوند تا مرفهینی که سوناتا و آزرا می رانند ( زمانی ما قطب مونتاژ انواع ماشین های اروپایی و آمریکایی در ایران بودیم و حالا کارمان به جایی رسیده است که باید  پراید را که مونتاژ شده فورد آمریکاست در کره است را باید برای بار دوم در ایران مونتاژ کنیم !) کره‌ای این هاچ‌بک سال 1988 با نام Pride معرفی کردند.

مدل‌های اولیه پراید با همان پیشرانه 1.3 لیتری بودند. جعبه‌دنده نیز بدون تغییر 5 سرعته انتخاب شد. به واسطه حضور فورد در پشت پروژه، مصر، چین و تایوان نیز مونتاژ آن را شروع کردند. حتی در سال 1988 هم این خودرو با رینگ‌های واقعی عرضه می‌شد و نه قالپاق. در حالی که خودروساز آمریکایی به مشکل برمی‌خورد،‌ طرف کره‌ای تیراژ تولیدی آن را به مرز 350 هزار دستگاه در سال رسانده بود.

حالا پرایدی را که در سال 2000 یعنی 13 سال پیش کنار گذاشته شده و پلت‌فرمش جمع شده است  و جای آن را  مدل معروف Rio گرفته تازه دارند درایران به مردم عرضه می کنند و قیمت این خودرو تا مرز 20 میلیون تومن هم رفت .

و ما بجای اینکه عبرت بگیریم و عقب ماندگی 34 ساله ای را که داشته ایم جبران کنیم همچنان در صدد تولید پولوتونیم در آب سنگین اراک هستیم این معنی اش چیست ؟ جز اینکه داریم همان راه کره شمالی را طی می کنیم ؟!

تولید ناخالص داخلی GDP= Gross Domestic Product

منظور از کالاها و خدمات نهایی، کالا و خدماتی است که در انتهای زنجیر تولید قرار گرفته‌اند و خود آنها برای تولید و خدمات دیگر خریداری نمی‌شوند. سرانه تولید ناخالص داخلی  در سال 2011 این مقدار به بالای 30 هزار دلار رسیده بود

purchasing power parity (PPP

 

South Korea GDP per capita PPPThe Gross Domestic Product per capita in South Korea was last recorded at 30205.59 US dollars in 2011, when adjusted by purchasing power parity (PPP). The GDP per Capita, in South Korea, when adjusted by Purchasing Power Parity is equivalent to 137 percent of the world's average. GDP per capita PPP in South Korea is reported by the World Bank. Historically, from 1980 until 2011, South Korea GDP per capita PPP averaged 13871.0 USD reaching an all time high of 30205.6 USD in December of 2011 and a record low of 2376.4 USD in December of 1980. The GDP per capita PPP is obtained by dividing the country’s gross domestic product, adjusted by purchasing power parity, by the total population. This page includes a chart with historical data for South Korea GDP per capita PPP.

شاخص برابری قدرت خرید» PPP=Purchasing Power Parity

تولید ناخالص ملی سرانة همة کشورها را بر مبنای نرخ تبدیل پول آن‌ها به یک ارز واحد خارجی دلارتبدیل می‌کنند تا بتوان همه را یکدست کرد. اما به همان دلیلی که گفته شد  ولی از آنجائیکه نرخ تبدیل ارزها منعکس کنندة قدرت خرید نیست، مقایسة این عددهای دلاری شده نیز قضاوت درستی را به دست نمی‌دهد. یعنی نمی‌توان قضاوت کرد که کشوری که درآمد ناخالص سرانة بالاتری دارد (صرفنظر از وضعیت توزیع درآمدی) وضعش بهتر از کشور دیگر است. به این منظور در سال 1918 شاخصی تحت عنوان «شاخص برابری قدرت خرید» (Purchasing Power Parity) یا(PPP)  پیشنهاد شد. بر این مبنا ارزش یا قیمت سبد مشخصی  از کالاها و خدمات در هر کشور بر مبنای ارزش واحد آن در کشور مبدأ مقایسه (فعلاً دلار آمریکا)، محاسبه می‌شود و از این طریق نرخ تبدیل ارزی  که منعکس‌کنندة قدرت خرید باشد محاسبه می‌شود و نهایتاً تولید ناخالص داخلی سرانة کشورها بر مبنای برابری قدرت خرید محاسبه می‌گردد که قضاوت دقیق‌تری را در مقایسة بین کشورها منتقل می‌کند. این محاسبات همه‌ساله توسط مراجع بین‌المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی

.................... تحقیق از محمد توکلی 10اسفندماه 1391 – ممکو

منابع :

http://www.tradingeconomics.com/south-korea/gdp-per-capita-ppp

http://www.uskoreaconnect.org/facts-figures/issues-answers/korea-economy.html

 

/ 0 نظر / 84 بازدید