نكاتي در مورد مراقبت هاي

 

Sunday, May 14, 2006

 

Environmental Car Care Tips 

نكاتي در مورد مراقبت هاي زيست محيطي خودرو

 

مقدمه :

حفظ محيط زيست امروزه به صورت يك مسئله اساسي در آمده است بطوريكه رعايت استاندارهاي آن در بسياري از كشورها اجباري شده است . اگر چه اين مطالب براي كشورهاي صنعتي چون آمريكا نوشته شده است كه هم تعدادخودرو ها ي آن زياد است و هم مشكلات آنها با ما متفاوت است اما مرور اين مطالب براي ما هم خالي از فايده نيست خصوصا مطالبي كه درمورد شيوه هاي رانندگي با عادات راندن ماشين آمده است قابل توجه است اينها نكاتساده اي هستند كه رعايت انها نتايج قابل توجهي دارد .

گاهي بد نيست كاپوت ماشين اتان را بالا بزنيد و سيستمبرق و شمع هاي آن را چك كنيد اينها كارهاي نسبتا ساده اي هستند و وقت زيادي را هم نمي گيرند . تنظيم نبودن موتور علاوه بر اينكه باعث كاهش راندمان موتور شده و سوخا زيادي مصرف مي كند عملكرد آن را هم كاهش مي دهد .

مثلا خودداري از گاز دادن هاي سريع و ترمزهاي كردن ها ي ناگهاني و ممتد مي تواند نقش عمده اي در بالا بردن عمر خودرو و كاهش مصرف سوخت شده و محيط زيست را هم كمتر آلوده كند . اصولا راننده خوب كسي است كه كمترين استفاده را از ترمز بعمل آورد !

يا تنظيم باد لاستيكها كه كار ساده اي است و تاثير زيادي در بالا بردن عمر لاستيكها و كاهش مصرف سوختدارد ضمن اينكه كنترل خودرو نيز بهرت صورت مي گيرد .

يا مثلا براي مسيرهاي كوتاه بهتر است از دوچرخه استفاده شود و يا اصلا كمي پياده روي كنيد . در همين ممكو خودمان كه طول و عرض آن 2 كيلومتر هم نمي شود آدمهاي زيادي را مي بينيم كه مسير چند صد متري خانه تا بازارچه را با ماشين مي آيند ! لابد اين هم در كنارموبايل، بخشي از پرستيژ آنها را تشكيل مي دهد !

البته در ايران ما با خودروهايي روبرو هستيم كه اشكال اساسي دارند يعني مصرف سوخت آنها بالاست و اين هم ناشي از طراحي قديمي آنهاست و اينكه ازفن آوري روز دنيا فاصله زيادي دارند ضمن اينكه عمر متوسط ماشين در ايران خيلي زيادتر از استاندارد بين المللي است و خودورهايي فرسوده حتي اگر هم مدل بالا باشند به دليلوجود اصطكاك زياد ع مصرف سوخت بالايي دارند راه حل استفاده از فن آوري جديد و سريع از رده خارج كردن خودرو هاست .

اما ان بخشي كه مربوط به ما مي شود مثل شيوه رانندگي را بايد تا جايي كه امكان دارد رعايت كنيم و تصحيح نمائيم .

هر روز را روز زمين فرض كنيم .

 

بر طبق گزارشاترسمي موسسهغير انتفاعي بهينه سازي خدمات خودرو

 Automotive Service Excellence (ASE),، در صورتي كه خودرو سواران تغييراتي را در عادات خود بدهند مي توانند به پاكيزگيث محيط زيست كمك كنند . البته اين موضوع ممكن است براي كساني كه منتظر آمدن خودروهاي تركيبي (هيبريد ) و يا خودروهايي با سوخت هاي جايگزين هستند تعجب بر انگيز باشد .

يز طبق توصيه هاي موسسه مزبور ،انجام تعمير و نگهداري به موقع و تغيير عادات دررانندگي، 2 عاملي هستند كه همواره موثر واقع مي شوند و بي نتيجه نمي مانند . در اينجا تعدادي از اين توصيه هايي كه به آساني قابل اجراء easy-to-implement tips هستند آمده است:

  • كاركرد موتور بايد همواره در بهترين حالت اش باشد . اگر سيستم جرقه تنظيم نباشد اين امر باعث كاهش كارآيي سوخت به ميزان 30% مي شود . فيلترها و مايعات مورد استفاده در ماشين را بر طيق دستورالعمل سازنده و در مواقع لازم تعويض كنيد . توجه داشته باشيد كه موتوري كه به خوبي تنظيم شده باشدنسبت به خودرويي كه تنظيم نيست آلودگي كمتري دارد و بنزين كمتري هم مصرف مي كند . ضمن اينكه عملكرد موتور هنگام كه تنظيم نباشد به مرور بدتر مي شود .
  • هرگاه شما خودتان اقدام به تعمير خودور مي كنيد بايد رعايت قوانين شهروندي را بعمل آوريد . بدين منظور لازم است كه باطري ومايعات دفع شده از خودرو ( روغن موتور – روغن چرخ دنده و آب رادياتور و... ) را به گونه اي كاملا بهداشتي دفع كنيد بطوريكه باعث آلودگي محيط زيست نشوند . توجه داشته باشيد كه فقط يك ليتر روغن سوخته موتور مي تواند هزاران گالن آب را آلوده كند . ضد يخي كه در داخل رادياتور خودرو ريخته مي شود اگر روي زمين ريخته شود مي تواند باعث مسموميت حيوانات وحشيو حيوانات خانگي شود . در آمريكا يعضي از مراكز تعميراتي هستند كه اين مواد زائد را دريافت مي كنند تا آنها را به گونه اي درست دفع نمايند .
  • باد لاستيكهاي خودرو را تنظيم كنيد و چرخها را هم از نظر همراستا بودن مورد بررسي قرار دهيد . كافي است كه باد لاستيكهاي شما فقط چند پوندي كمتر از حد لازم باشند اين امر سبب مي شود كه موتور خودور نيروي بيشتري را براي به حركت در آوردن خودرومصرف كند ( كه مفهوم آن سوزاندن سوخت بيشتر است ) . همچنين اگر چرخهاي خودرو همراستا نباشند باعث سخت شدن كار خودور مي شود ضمنا توجه داشته باشيد كه عدم توجه به تعمير و نگهداري چرخهاي خودرو باعث مي شود كه لاستيكها سريع تر سائيده شوند كه به اين مفهوم است كه لاستيكها عمر كمتري مي كنند و سريع تر بايد تعويض شوند كه مشكل بازيافت و فرستادن آنها به محلهاي دفع لاستيك و موضوعاتي از اين قبيل رادر پي خواهد داشت . اگر هم خودرو را به تعميرگاه مي بريد آن را به يك تعميركار خوب و ماهر بسپاريد .
  • اگر خودرو شما داراي كولر است براي بازديد آن به يك تعمير كار ماهر مراجعه كنيد تا از گازهايي كه براي لايه اوزون بي خطر هستند در كولر خودرو استفاده شود ( البته بايد سيستم كمپرسور كولر با اين گازها تطابق داشته باشد ) چون كولر هاي قديمي داراي گازهاي فرئون هستند كه رها شدن آنها در جو باعث صدمه به لايه اوزون مي شود .
  • از گاز دادن ها شديد و ترمز گرفتن هاي تند و ناگهاني خودداري كنيد . هر دو اين عادات ناپسند باعث بلعيدن مقدار زيادي سوخت مي شوند ضمن اينكه سبب فرسودگي و صدمه ديدن قطعاتموتور، جعبه دنده ، سيستم فرمان و فنر بندي و ساير بخش هاي خودروهم مي گردد . سعي كنيدبا تبعيت از الگوي ترافيكي موجود در جاده ، كنترل عملكرد خودرو را بدست بگيرد cruise control بطوريكه استفاده از ترمزها جزء آخرين كارهاي شما باشد ( تا جايي كه امكان دارد به گونه اي رانندگي كنيد كه كمترين استفاده را از ترمز بعمل آوريد .
  • هنگامي منتظر آمدن اعضاي خانواده يا دوستانتان هستيد موتور خودرو را خاموش كنيد . و سعي كنيد بعضي از كارهاي روزانه را بذدون استفاده از خودرو و پياده انجام دهيد . تا از رانندگي هاي بي مورد جلوگيري شود .
  • قطعات اضافي را از روي خودور باز كنيد . مثلا باربند ماشين را وقتي از تعطيلات بر مي گرديد از روي خودرو باز كنيد چون هر چقدر وزن ماشين كمتر باشد سوخت كمتري را هم مصرف مي كند. ضمن اينكه قطعاتي چون بارند به دليل ايجاد مقاومت در برابر هوا باعث مصرف سوخت بيشتري هم مي شوند .
  • مراقبت زا ماشين و رعايت نكات گفته شده نه تنها باعث جلوگيري از آلودگي محيط زيست مي شود بلكه باعث بالا رفتن عمر مفيد خودرو نيز مي گردد و به اين جهت وضعيتي كاملا مطلوب براي شما بوجود مي آورد كه ضمن حفظ محيط زيستباعث صرفه جويي در پول شما هم مي شود .

موسسه غير انتفاعي Automotive Service Excellence (ASE) در سال 1972 تاسيس شده است و هدفش بهبود كيفيت خدمات خودرو و تعمير و نگهداري درست ان است و گواهينامه هاي حرفه اي هم جهت تست خودرو صادر مي كند

براي اطلاعات بيشتر به آدرس زير مراجعه كنيد :

 

www.asecert.org

 

....................................... مقدمه و ترجمه از محمد توكلي . 24 ارديبهشت 1385 ماهشهر

منيع :

http://www.autoeducation.com/articles/environmental_car_care.htm

 

 

/ 0 نظر / 98 بازدید