بهترین آب برای رادیاتور ماشین چیست ؟

 

What is best water for car radiator?

بهترین آب برای رادیاتور ماشین چیست ؟

مقدمه :

آب رادیاتور باید حتماً از آب بدون املاح یا همان آب مقطر باشد و برای انکه موتور خودرو در زمستانها یخ نزند و نترکد ! و در تابستانها داغ نکند و جوش نیاورد ! حتماً باید از ضد یخ استفاده کرد و فرقی هم نمی کند که این خودرو در کانادا با زمستانهای 30 درجه زیر صفر باشد یا در کویت با 50 درجه بالای صفر ! و در ایران هم خودروهایی که در کوهرنگ و شهرکرد با 30 درجه سرمای زیر صفر کار می کنند و یا آنهائیکه در همین ماهشهر 50 درجه بالای صفر هستند همگی باید ضد یخ داشته باشند فقط درصد ترکیب آن فرق می کند یعنی هرچه سرما بیشتر باشد مقدار ضد یخ بیشتر است .

ضمن اینکه استفاده از یخ بخاطر داشتن خاصیت ضد زنگی که دارد به طولانی شدن عمر خودرو کمک می کند .

بنظر من یکی از عللی که باعث می شود که خودروها و از جمله همین خودروهای سنگین در بانک ماشین آلات دچار خرابی های پی دی پی شوند بی توجهی است که نسبت به تعویض آب رادیاتور و نیز نداشتن ضد یخ در آنها صورت می گیرد . حالا هم که همه شرایط را مهیا کرده ایم یکی آقایی پیدا شده و می گوید : آب مقطر خوردندگی دارد !! آخه آقای محترم وقتی در مورد چیزی اطلاع نداری چرا اظهار نظر می کنی ؟! و من مجبور شدم برای چندمین بار متنی را در این مورد از انگلیسی ترجمه کنم و حتی برخی از جملات انگلیسی آن را نیز عیناً بیاورم تا این افراد متقاعد شوند که باید حتما از آب مقطر یا آب بدون املاح استفاده شود مطلب زیر ترجمه همین موضوع است :

 

 

 

من در کشوری زندگی می کنم که دمای هوا بسیار بالاست و بطور مداوم از کولر ماشین car air con استفاده می کنم توصیه ای برای ریختن محلول ضد جوش anti-boil solution در رادیاتورماشین ام دارید ؟

 پاسخ :

استفاده از ضد یخ = Antifreeze می تواند از خوردگی جلوگیری کند

به همین جهت ترکیب ضد یخ و آب مقطر Distilled water and Antifreeze بصورت 50/50 یا 40/60   یعنی 60% آب مقطر و 40% ضد یخ می تواند مفید باشد .

 

 ضمن اینکه روی ظرف بسیاری از این ضد یخ ها هم سازنده ترکیب مناسب آب مقطر و ضد یخ را داده است .

آب مقطر باید عاری از املاح معدنی باشد چون این املاح باعث خوردگی می شوند به همین جهت بهتر است که از آب مقطری که برای باتری استفاده می شود برای رادیاتور استفاده شود

 

 

The Distilled water would be more free of minerals which could cause corrosion, so, it may be the better water to use and the only water for a car Battery.

 

 

استفاده از ضد یخ باعث بالا رفتن نقطه جوش می شود ( یعنی ضد جوش هم هست ) و کمک می کند که بتوان در حالی که بار زیادی روی موتور وجود دارد کولر = ایرکاندیشنر A/C ماشین هم کار کند .

 

مخلوطی از 50% گلیکول بعنوان ضد یخ به همراه 50% آب برای این کار مناسب است . نوع از پیش ترکیب شده  آن گرانتر از نوعی است که خودتان آن را درست کنید.

اما در مورد آب نمک که برای خنک کردن موتور قایق ها مورد استفاده است چون بشدت این آب خورنده است پمپ آب این قایق ها از جنس استیل و مقاوم در برابر زنگ زدگی است

ولی باید بدانید که پمپ آب موتورهای ماشین و دستگاههای ثابت این گونه طراحی نشده اند و در صورت خورنده بودن آب , خرابی آنها حتمی است .

در سالیان دور و قبل از اینکه این ضد یخ ها به بازار بیاید افراد از الکل استفاده می کردند ولی این الکل قابل اشتعال است ضمن اینکه قیمتش هم گران است و نقطه انجماد را هم زیاد پائین نمی آورد و به همین جهت است که استفاده از الکل برای آب رادیاتور منسوخ شده است .

به هنگام تعویض آب رادیاتور یادتان باشد که آب سرد را در موتور داغ نریزید چون باعث ترک برداشتن موتور می شود

Use distilled water and antifreeze.

Purified water (freshly boiling and cooled)

50-50 mix of antifreeze and water. Never fails.

من در آریزونا زندگی می کنم چون آب لوله ناخالصی زیادی دارد از آب جوشیده و ضد یخ استفاده می کنیم و هر سال نیز آب رادیاتور را تخلیه و مجدداً پر می کنیم رادیاتور تمیز است و موتور هم خوب کار می کند .

اغلب خودروها دفترچه های راهنمایی دارند که در آن طرز سرویس خودرو نوشته شده است بیاد داشته باشید که ضد یخ علاوه بر اینکه  خاصیت ضدهم  جوش دارد باعث روانکاری واترپمپ شده و از خوردگی آن هم جلوگیری می کند یعنی خاصیت ضد زنگ را نیز دارا می باشد .

استفاده از آب معمولی که حاوی املاح است با ماشین شما همان کاری را می کند که با جداره داخلی کتری می کند! هیچگاه از آب معمولی  در موتور خودرو استفاده نکنید

If you have an Owners manual - look in the book, if not ask the Service rep at dealer, generally speaking, Glycol Coolant, its not just for anti Freezing, it lubricates the Water pump and prvents corroision, mix with Distilled water, plain water has Lime and it will do the same to the engine and radiator, that it does to a Tea Kettle.

Never put Salt water in an Engine- it makes water boil faster-

Try to look for some suppliers/brands/makes who produce or sell premixed anti-freeze/coolant same as the one I bought from Citroen(Example).So if in doubt,get it ready premixed.It will be allright.

کلمات کلیدی :

آب رادیاتور = Coolant = مبرد

واتر پمپ = water pump

.............. مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 15 تیرماه 1390 - BIPC

منبع :

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=1006052823097

 

 

/ 0 نظر / 5697 بازدید