کاربرد گسترده موتورهای دیزلی در خودرهای

کاربرد گسترده موتورهای دیزلی در خودرهای سواری

مقدمه :

اکنون مدتهاست که در کشورهای صنعتی از موتورهای دیزل در خودروهای سواری استفاده می شود قبلا  از موتورهای دیزل تنها در کامیونها و اتوبوسها و وسایل نقلیه سنگین نظیر قطارها کشتی ها و جرثقیل ها استفاده می شد و فقط تک مواردی مثل بنزهای 190 گازوئیلی و دیزلی بودند  بازدهی بیشتر و آلایندگی کمتر از مهم ترین مشخصه های خودروهای دیزلی هستند . این روزها با مهم شدن مسئله محیط زیست کشورهای دارند به سمت خودروها دیزلی و هیبریدی پیش می روند اما همچنان بر روی ساخت خودروهای قدیمی و از رده خارج ایستاده ایم و فقط تبلیغات بیخود و پوچ می کنیم . بگذریم

ولی اکنون فناوری این امکان را فراهم کرده است که از شاهکار بی نظیر رودلف دیزل برای خودروهای سواری هم اسفتاده شود تا از مزایای دیزل هرچه بیشتر بهره مند شویم البته این را باید طبق معمول مدیون تلاش های  مهندسین برق و کنترل  دانست که با توسعه  الکترونیک موتورها ، در حال حاضر شاهد روی کار آمدن نسل جدیدی از خودروهای سواری دیزلی در اروپا و نیز  آمریکا هستیم اگر این مهندسین برق و کنترل نبودند این دنیای عقب مانده مکانیک چکار می کرد ؟!

در ایران به همه سازندگان خوردو و مسئولین توصیه اکید می شود که دست از این فناوری های کهنه و منسوخ بردارند و با شدت هرچه تمام تر به سمت خودروهای سواری دیزلی و هیبریدی و برقی بروند و دست کم همه خودروها را گاز سوز کنند و مصرف بنزین را متوقف کنند  هر چند بعید می دانم کسی گوشش به این حرفها بدهکار باشد ولی امیدوارم روزی عملی شود .

یک سوم از خودروهای سواری جدیدی که در اروپا فروخته می شود با استفاده از موتور دیزل ساخته شده اند که این رقم به طور فزاینده ای در حال افزایش است . رانندگان تاکسی و سایر خریداران اتومبیل در اروپا به دلیل مزیتهایی که استفاده از خودروهای دیزلی دارد از جمله کارآیی بیشتر سوخت ، توان بالاتر و دوام بیشتر به سوی استفاده از این نوع خودروها روی آورده اند در این میان اما تعداد اندکی از آمریکایی ها هستند که از این پیشرفتها تازه و مزایای آن آگاه باشند . فناوری که نه تنها باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده می شود بلکه سودمندی های فراوان دیگری هم دارد .

در اروپا هم اکنون استفاده از سواری های دیزلی در بخش حمل و نقل شهری و تاکسی ها عمومیت یافته است و به طرف خودروهای لوکسی مانند :

BMW و AUDI و BENZ MERCEDES و SAABو VOLVO نیز کشیده شده است و خودروهای دیزلی با عملکرد بالا و دوام زیاد در این شرکت ها در حال ساخته شدن می باشند .

مزیت افزایش عملکرد خودرو :

موتورهای دیزل از یک مزیت ذاتی نسبت به خودروهای بنزینی برخوردار هستند که عبارت است از عملکرد بالا در راندمان سوخت ، دوام بیشتر ، و آلایندگی کمتر .

مزیتهایی که موتورهای دیزل داشته است باعث شده است تا سالها به عنوان موتوری مناسب برای نصب در وسائل نقلیه سنگین و کامیونها مورد استفاده قرار بگیرد و در سراسر دنیا و از جمله در امریکا کاربرد گسترده ای داشته باشد . هم اکنون با پیشرفتهایی که در زمینه موتور دیزل صورت گرفته است همان مزیت ها را برای استفاده در خودروهای سبک و سواری که در اروپا تولید می شوند نیز بکار گرفته اند .

کارآیی بهتر از نظر مصرف سوخت :

دیزل های مورد استفاده در خودروهای سبک نسبت به خودروهای بنزینی مشابه و با توجه به نوع رانندگی و نوع خودرو بین 20 تا 25 % سوخت کمتری مصرف می کنند . تاکسی های دیزلی لندن که مدل آنها مربوط با سالهای 2002/ 2003 بوده است در شهر به ازای هر 25 تا 27 مایل یک گالن گازوئیل مصرف کرده اند که این رقم برای سفرهای بیرون از شهر 32 تا 34 مایل به ازای هر یک گالن گازوئیل بوده است .

توان بیشتر :

موتورهای دیزلی در مقایسه با موتورهای بنزینی ، نیروی رانشی ( گشتاور ) بیشتری را در دور پائین تری از موتور ایجاد می کنند . این مزیت گشتارو بالاتر باعث می شود که فرآیند احتراق که به نام احتراق تراکمی نامیده می شود در این موتورها بهتر صورت بگیرد .

دوام بیشتر :

موتورهای دیزل نسبت به موتورهای جرقه ای و بنزینی از دوام بیشتری برخوردار هستند . موتورهای دیزل مورد استفاده در خودروهای سبک هر گاه به خوبی تحت تعمیر و نگهداری قرار بگیرند معمولاً بیش از 500 هزار مایل می توانند کار کنند . فواصل تعمیر و نگهداری آنها نیز طولانی تر است . مثلاً سازندگان موتور دیزلی مدل : فورد 4/2 لیتری توربو توصیه می کنند که هر 9000 مایل یک بار بازدید و سرویس معمول موتور انجام گیرد در صورتیکه این رقم برای خودروهای بنزینی هر 3000 مایل یکبار باید انجام گیرد .

حتی در این عصر جهانی سازی که ما در آن زندگی می کنیم بازارهای خودروهای سبک دیزلی دراروپا و ایالات متحده از یکدیگر جدا مانده است . در حالیکه رانندگان تاکسی در اروپا به اهمیت استفاده از خودروهای سبک دیزلی پی برده اند و با تکنولوژی جدید دیزل وضعیت عملکرد خودروهای خود را بهبود بخشیده اند و از آن به عنوان یک جایگزینی قدرتمند برای خودروهای بنزینی قدیمی استفاده می کنند در آمریکا این گستردگی هنوز به وجود نیامده است و همچنان شاهد بالا بودن مصرف سوخت و واردات مواد نفتی و افزایش آلاینده های محیط زیستی هستیم .

کاهش انتشار آلاینده ها :

یکی از ویژگیهای خودروهای دیزلی این است که فنآوری جدید باعث شده است که به مقدار قابل توجهی  از انتشار آلاینده هایی چون اکسید نیتروژن NOX و ذرات معلق PM کاسته شود .

 در حال حاضر در آمریکا موتورهای فورد دیزلی 4/2 لیتری که به صورت تزریق مستقیم سوخت و با استفاده از توربوشارژ ، و نیز با استفاده از اینترکولر کار می کنند . وارد بازار شده اند این بخصوص برای  خودروهای عمومی نظیر تاکسی ها و ماشینهای حمل زباله  مناسب است تا بتوانند از مزایای زیست محیطی و صرفه اقتصادی که خودرو دیزلی استفاده کنند .

 

/ 0 نظر / 98 بازدید