اهمیت روغن موتور ماشین

 

اهمیت روغن موتور ماشین

پایه اصلی سلامت موتور روغن موتور تمیز و مناسب است بطوریکه تجزیه این روغن می تواند نشان دهنده وضعیت ماشین شما باشد درست مثل آزمایش خون که می تواند برخی بیماریهای شما را آشکار کند !

  وظیفه اصلی روغن موتور کاهش  اصطکاک بین قطعات متحرک موتور است. ضمناً همین  روغن موتوراست که  باعث شست‌وشوی رسوبات  و تخلیه آنها از بین قطعات می‌شود ونیز به خنک کردن قطعات موتور کمک می کند پس روغن موتور وظایفی چند گانه و حیاتی را برعهده دارد .

 

 همانگونه که می دانید روغن موتور دارای مشخصاتی است از قبیل گرانروی و به همین جهت  روغن موتورها در هوای سرد سفت و غلیظ تر می شود به همین جهت باید در زمستانهای سرد بویژه در محلهای یخبندان و برفی حتما باید از روغن موتور استفاده کرد که در هوای سرد هم به آن اندازه رقیق باشد که کارآیی داشته باشد .

 حرف Wای که قبل از اعداد روی بطری روغن موتور نوشته می‌شود، نشان‌دهنده زمستانی بودن آن است.

  فیلتر روغن را هم باید در هر دو بار تعویض روغن عوض کرد حداکثر زمان کارکردن آن  حدود 6 ماه است روغن ماشین هم نباید بیشتر از یکسال در ماشین باشد ولو اینکه ماشین راه زیادی را نرفته باشد ! آب رادیاتور هم باید هر ساله تعویض شود .

چه نوع  روغن موتوری استفاده کنیم ؟

اغلب  ماشین‌های سواری حدود 3 تا 4 لیتر روغن لازم دارند به همین جهت اعلب ظروف حاوی روغن چهارلیتری هستند همیشه مقداری روغن موتور اضافی در ته ظرف داشته باشید تا در صورت نیاز آن را به موتور اضافه کنید همیشه باید سطح روغن موتو را چک کنید  برای این کار میله چک کردن روغن = DIP STICK  نامیده می شود و کنار موتور قرار دارد را بیرون بکشید  که  سطح روغن باید روی حرف F یعنی FULL یا پر باشد اگر وسط بود نیم لیتر و اگر روی L=LOW بود باید یک لیتر روغن به ماشین اضافه کنید ! برای چک کردن سطح روغن باید موتور به مدت 30 دقیقه خاموش بوده باشد و در سطح افقی هم پارک شده باشد ضمناً اول روغن روی آن را تمیزکنید سپس آن را در موتور فرو کنید وبیرون بکشید تا مقدار حقیقی روغن را نشان دهد !

گاهی هم روی این میله کلمات  Max و Min نشان داده شده که میزان روغن از Max و Min به ترتیب نباید بیشتر و کمتر باشد.

 اگر دقت کنید داخل کاپوت هم برچسب درجه مناسب روغن موتور نصب شده است. برای ماشین‌های پرشیا، زانتیا و پژو باید از درجه SL یا SG ،برای پیکان از SE یا SF و برای پراید از SF یا SG استفاده کنید.

...............نوشته : محمد توکلی – 2 بهمن ماه 1390 – ممکو BIPC

َ

/ 1 نظر / 151 بازدید
سلام

سلام به تو بيا تو فارم فا دات کام به پرو فايل من هم توش سر بزم مهســـــــــا منتظرم