اطلاعاتی در مورد انواع واشر ها (گسکت ها )

Monday, May 14, 2007

 

gasket information

 اطلاعاتی در مورد انواع واشر ها (گسکت ها )

 

 

 

گسکت ها به شکل های گوناگون و از انواع مواد ساخته می شوند برخی از پر مصرف ترین این مواد عبارتند از : موادی که جانشین  آزبست شده اند – بونا ان – بوتیل – چوب پنبه – نمد – فوم – پلی اتیلن – چی وی سی – تفلون – یورتان – ویتون و نظایر آن .

البته برای کاربردهای خاص از مواد مخصوص هم استفاده می شود .

با استفاده از دستگاههای مختلفغ این گسکت ها را به شکل هایی از قبیل نواری – لایه لایه – ولکانیزه – و به شکل ریخته گری تهیه می کنند .

مثلا گسکت هایی که از جنس تفلون هستند را می توان به صورت ورقه تولید کرد و بعد به شکل های مورد دلخواه برید .

یا گسکت های فلزی را به شکل های مارپیچ Spiralwounds  یا به شکل های ترکیبی با مواد دیگر تهیه کرد .

همچنین گسکت های غیر آزبستی را از جنس مواد غیر آلی – گرافیت – چوب پنبه – نمد- لاستیک – الیاف گیاهی و کاغذ به شکل ورقه یا رول می توان تهیه کرد .

نکته ای که باید دقت شود و بیشتر مواقع مورد غفلت قرار می گیرد این است که اینگونه گسکت ها را باید به هنگام استفاده تا مدتی بحال خود رها کرد تا کاملات خشک شوند و نبایدبلافاصله دو سطحی را که به هم متصل می شوند پیچ هایش را کاملا سفت نمود تا گسکت فرصت خشک شدن پیدا کند .

ضمنا برخی از این گسکت ها فقط برای درجه رحرات های معین و محل های خاص مورد استفاده هستند و مثلا استفاده از آنها برای واشر سر سیلندر موتور مناسب نیست یا در اتصال پمپ بنزین و نظایر آن نباید استفاده شود چون این نوع گسکت در برابر بنزین مقاوم نیست و در بنزین حالت نرم پیدا می کند . و نباید آنها را برای این و محلها مورد استفاده قرار داد .

گسکت مایع معمولا برای جاهایی استفاده می شود که امکان استفاده از گسکت های عادی نیست یا شکل هندسی محل مورد نظر به گونه ای است که نمی توان گسکت مورد نظر را برش داد گاهی نیز شکاف محل مورد نظر به گونه است که غیر یکنواخت است و گسکتی با ضخامت های  متفاوت مورد نیاز است که عملا امکان ایجاد آن نیست و یا خیلی مشکل است و یا گسکت خیلی نازکی لازم است که امکان نهیه آن نیست .

 

 

Lubricants & Sealants

Permatex Keeps Industry Moving

مواد روان کننده و نشت بندی کننده

پرماتکس باعث تحرک صنایع می شود

پرماتکس نامی تجاری برای تعدادی از محصولات صنعتی است که از نشت بندهای مکانیکی پیچ و مهره شروع  تا مواد نگهدارنده و انواع چسب ها و گسکت ها و نشت بندها تا مواد ضد زنگ زدگی و مواد  شوینده دست  را شامل می شود . اما در این میان گسکت مایع آن که بصورت تیوب های نارنجی رنگ در بازار ایران وجود دارد از همه شناخته شده تر است و به همین جهت آن را بنام : چسب پرماتکس ! می شناسند . البته کاملا واضح است که این محصول در واقع همانگونه که از نامش پیداست یک نوع گسکت مایع است که بعد از خشک شدن بصورت یک لایه واشر نازک در می آید و خاصیت چسبندگی به آن مفهوم را ندارد چون اساسا چسب نیست !

اما تاریخچه فعالیت شرکت پرماتکس با سال 1909 می رسد که خط تولید گسترد ه ای از انواع محصولات مورد نیاز در تعمیر و نگهداری  را عرضه کرد . محصولاتی که دارای قیمتی ارزان بودند و همه جا هم امکان تهیه آنها وجود داشت و می توانست بسیاری از مشکلاتی را که وجو.د داشت برطرف کند . محصولات شرکت شامل طیف وسیعی از انواع مواد نشت بند مورد استفاده درپیچ و مهره ها و روان کننده های چند منظوره و چسب هایی که خیلی سریع عمل می کردند و نیز شوینده های دست بدون استفاده از آب waterless hand cleaners را شامل می شد . محصولانی که بادوام و عمر طولانی که داشتند باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شدند.

Permatex Service

بتدریج دایره فعالیت های پرماتکی آمریکای شمالی و حوزه اقیانوس آرام و آمریکای جنوبی  و اروپا و آفریقا را هم  دربر گرفت .  و مرکز این فعالیت ها در سولون ایالت اوهایو قرار داشت که آخرین و پیشرفته ترنی تکنیک های ساخت محصولات را در آنجا پیاده می کردند .

در ضمن این فعالیت ها بر حسب نیارهای مشتریان و خواسته های آنان و با رعایت قوانین زیست محیطی تهیه می شد

Greenville Industrial Rubber & Gasket Co., Inc.
2707 Poinsett Hwy, Greenville, SC29609

P.O. Box 4469, Greenville, SC29608
800-922-6046 • Tel: 864-235-2574 • Fax: 864-235-3298
info@grgasket.com

اما محصولات ساخت شرکت پرماتکس و خصوصا گسکت های مایع آن که کاربرد بیشتری دارنددر طیف های حرارتی و کاربردی مختلفی ساخته می شوند که مناسب برای استفاده در قسمت های مختلف دستگاهها و ماشین های هستند از جمله خودروهای سواری و کامیون و کرین تا توربین ها و کمپرسورها و پمپ ها و دمنده ها و سایر ماشین آلات دوار .

مثلا نوع قرمز و سیلیکونی آن RED HIGH TEMP SILICONE GASKET مناسب محل هایی است که با درجه حرارت بالا سر و کار داریم .

برای آگاهی از فهرست کامل این محصولات به ادرس زیر مراجعه کنید :

http://www.neverseezproducts.com/permatex1.htm

http://www.neverseezproducts.com/gasketmake.htm

 

 

The full colour catalogue covers the hundreds of products in the Permatex range including adhesives and sealants, specialised maintenance and repair, cleaners, lubricants, threadlockers, handcleaners and gasketing.

 

برای این مورد کاتالوگ  تمام رنگی که حاوی صدها محصول است توسط شرکت پرماتکس ارائه شده است که شامل انواع نشت بندها و چسب ها است که مخصوص تعمیرو نگهداری و نیز مواد تمیز کننده و نشت بندها پیچ ها و انواع واشر ها می باشد

Permatex®
Aviation Form-A-Gasket® No. 3 Sealant

Permatex Products

We offer a full range of high quality Permatex automotive and shop products.  These include lubricants, lubes, grease, parts cleaner, fuel tank repair kit, threadlocker, silicon gasket makers, hand cleaners, gloves, tire and wheel care products, and rainshield.


Standard Features:

Permatex® Aviation Form-A-Gasket® No. 3 Sealant
Nonhardening liquid gasket sealant/dressing/coating is a thin, brushable dressing or sealer for close-fitting parts. Suitable for continuous temperatures to 400°F (204°C). Resistant to antifreeze, aviation fuels, high-detergent oils and lubricants. Conforms to MIL-S-45180 D.

Suggested Applications:
Gasket coating or sealing close-fitting machined parts.

آن را می توان با استفاده از برس در محل مورد نظر مالید و برای درجه حرارت های تا 400 فارنهایت ( 204 درجه سانتیگراد ) مناسب است . در برابر یخ زدگی سوخت های مورد استفاده در هوانوردی و روغن های دارای مواد شوینده بالا و روان کننده ها مقاوم است . و بر طبق استاندارد ارتشی to MIL-S-45180 D ساخته شده است .

 

رایج ترین نوع آن در بازار ایران :

Permatex High-Temp Red RTV Silicone Gasket Maker

پرماتکس مقاوم در برابر درجه حرارت زیاد از جنس سلیکون آر تی وی

Product Description

 

Product Description
Formulated for high-temp applications, or heavy-duty use (such as towing, etc.). Replaces almost any cut gasket. Makes reliable formed-in-place gaskets that resist cracking, shrinking and migrating caused by thermal cycling. Coats pre-cut gaskets to increase reliability. Temperature range -75?F to 650?F intermittent; resists auto and shop fluids. First generation 1970-1980 gasket maker. By Permatex.

 

این نوع گسکت برای کار در حرارتهای بالا کار می کند برای استفاده در موارد سخت کار ( مثل بکسل کردن و قلاب نمودن ) مورد استفاده است در این حالت گسکت های پاره شده را بر می دارند و طبق نمونه از این برگه های گسکت مطابق با شکل مورد نیاز برش می دهند و این نوع گسکت ها مقاوم در برابر سائیدگی ترک و جابجایی  که ناشی از تنش های حرارتی است می باشند . طیف حرارتی آنها از 75 تا 650 فارنهایت است و در برابر سیالات مورد استفاده در کارگاه و خودرو مقاوم می باشند . اولین نسل از این گسکت ها در سالهای 1970 -1980 بوسیله پرماتکس ساخته شده است .

 

Permatex Hi-Temperature Sealant

This quality sealant increases reliability of seals at high temperatures, cuts repair time, and reduces breakdowns. It seals flanges, threaded connections and fasteners in high temperature applications up to 600°F. Also seals steam lines and exhaust manifolds on industrial engines. Applies easily.

 

نشت بند مقاوم در برابر حرارت بالا پرماتکس :

این نوع گسکت های باعث افزایش قابلیت اطمینان در برابر حرارت بالا می شود و زمان تعمیر و تعداد توقف های دستگاه  را کاهش می داد . ازاین گسکت برای نشت بندی فلنج ها دندانه ها و اتصالاتی که با درجه حرارت بالا  تا 600 فارنهایت سرو کار دارند استفاده می شود همچنین می توان از آن برای نشت بندی خطوط انتقال بخار و اگزوز خروجی موتورهای صنعتی استفاده کرد و کاربرد آن هم ساده است .

 

http://www.grgasket.com/images/permatex.jpg

 

...................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی 24 اردیبهشت ماه 1386 – ماهشهر BIPC

منابع :

http://www.permatex.com/

http://suttonclark.com/gaskets.htm

http://www.grgasket.com/id6.html

http://www.gateway-supply.com/PERMA008.HTM

http://www.ferret.com.au/articles/cc/0c00d9cc.asp

http://www.stengelbros.com/PermatexProducts.htm

http://www.neverseezproducts.com/gasketmake.htm

 

/ 0 نظر / 149 بازدید