ضد يخ و ضد جوش :

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Wednesday, December 08, 2004<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ضد يخ و ضد جوش :

رادياتور اتومبيل در واقع يك مبدل حرارتي است كه حرارت توليد شده توسط موتور را دفع مي كند و به اين ترتيب گرماي موتور را در محدوده مناسب ؛ يعني همان حدود 85 درجه سانتي گراد نگه مي دارد . چون بالا رفتن حرارت موتور باعث صدمه جدي به ان مي شود كه نمونه آن صدمه ياتاقانها  در نهايت سوختن موتور است .

اما اين رادياتور براي اينكه عملكرد خود را به خوبي انجام دهد نياز دارد  كه نكات خاصي در مورد ان رعايت شود كه مهم ترين آن : ريختن آب مناسب در داخل رادياتور است .

اين روزها مي توان اينگونه آبها را از فروشگاهها خريداري كرد و داخل رادياتور ريخت معمولا اين نوع آبها املاح ندارند و حاوي موادي هستند كه از خوردگي قطعات داخلي اتومبيل و موتور كه در تماس مستقيم با آب هستند جلوگيري مي كند . البته اگر كيفيت آنها قابل اعتماد باشد .

در زمستان يا تابستان ؟

اما در زمستان خصوصا در مناطقي مثل شمال غرب  ايران آذربايجان خراسان لرستان و كردستان و يا حتي همين تهران خودمان درجه حرارت تا زير صفر پائين مي رود و اين موضوع اگر در شب و به هنگام خاموش بودن اتومبيل اتفاق بيفتد مي تواند باعث يخ زدن آب رادياتور و به تبع آن آب اطراف موتور شود . آب به هنگام يخ زدن افزايش حجم پيدا مي كند كه همين امر باعث تركيدن جداره موتور مي شود كه خسارت زايادي به بار مي آورد . به همين جهت از موادي بنام ضد يخ كه عمدتا الكل هايي با سه عامل الكلي هستند استفاده مي شود .

 

ناخالصي باعث تغيير نقطه جوش و انجماد مي شود :

از آنجائيكه اضافه هر گونه ناخالصي به آب باعث پائين آمدن نقطه انجماد مي شود از يخ زدم موتور در زمستان جلوگيري مي كند از طرف ديگر ناخالصي باعث بالا رفتن نقطه جوش هم مي شود و بدين ترتيب استفاده از ضد يخ در تابستان و در مناطقي مثل ماهشهر و خوزستان هم كه حرارت هوا بالاست مثل يك ضد جوش عمل مي كند و از جوش آوردن موتور جلوگيري مي كند .

به اين ترتيب ضد يخ ماهيتي دو گانه دارد و در عين حال ضد جوش هم هست .و به اين هم در زمستان و هم در تابستان به استفاده از اين نوع مواد در موتور ماشين نياز مي باشد .

 

توضيح:

موادي كه بعنوان ضد يخ در رادياتور اتومبيل بكار ميروند اغلب حاوي اتيلن گليكول يامتانول هستند. داراي رنگ براق (مثلا: قرمز- آبي – سبز) اغلب كارگران آنرا با موادديگري رقيق ميكنند.به نسبتهاي 1 به 3يا 1 به 4 با مواد ديگري كه نسبت متانول آنهايا اتيلن گليكول آنها كمتر از تركيب اوليه است.

نوشته شده در 18آذرماه 1383 محمد توكلي .

 

 

/ 0 نظر / 32 بازدید